Almanya, 2021'de Silah İhracatında Rekor Kırdı

Sol Parti'nin soru önergesine Meclis yazılı cevap verdi.

Almanya, 2021'de Silah İhracatında Rekor Kırdı
Almanya, 2021'de Silah İhracatında Rekor Kırdı
Almanya, 2021'de Silah İhracatında Rekor Kırdı
Almanya, 2021'de Silah İhracatında Rekor Kırdı

Berlin-

CDU, CSU ve SPD meclis grupları koalisyon anlaşmalarında kısıtlayıcı bir silah ihracatı politikası lehinde konuşmuştu. Bununla birlikte, Almanya'dan yapılan silah ihracatı son yıllarda artmaya devam etti (https://www.tagesschau.de/ausland/europa/sipri-waffenhandel-103.html). Sorgulayanların görüşüne göre, ülkelere 1 milyar avroyu aşan silah ihracat lisansı verildi.
Yemen veya Libya'daki çatışmalar söz konusu. Kuzey Ren-Vestfalya'daki (NRW) silah şirketleri buna önemli bir katkıda bulunuyor (Bundestag matbu 19/26713). Sorgulananların görüşüne göre, silah ihracatı dünya çapında mevcut çatışmaların tırmanmasına ve sivil nüfusta giderek daha fazla kurbanla yeni anlaşmazlıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Silah ihracatı bu nedenle aynı zamanda kaçmanın ve yerinden edilmenin de nedenidir. SOL meclis grubu. bu nedenle verdikleri soru önergelerine yazılı cevap istedi.Ayrıca Sol parti bu ihracatların durdurulmasını ve yasaklanmasını talep etti.(Bundestag baskılı kağıt 19/29963).

Sol Parti'nin soru önergesine Meclis yazılı cevap verdi.Bu yıl yaklaşık 9 milyar 40 milyon euroluk silah ve askeri malzeme satışına onay verildiğini açıkladı.Sorl Partinin genel anlamda sorularına cevap veren koalisyon özellikle NRW ağırlıklı silah üreten firmaların isimlerinin açıklanmadığı yazılı olarak bildirildi.

Almanya'nın silah ve askeri malzeme ihracatı, bu yıl yaklaşık 9,01 milyar avroya ulaşarak rekor kırdı.

Alman Haber Ajansı'nın (DPA) haberine göre, Sol Partinin soru önergesine yanıt veren Almanya Ekonomi Bakanlığı, hükümetin bu yıl yaklaşık 9,01 milyar avroluk silah ve askeri malzeme satışına onay verdiğini açıkladı

.

Böylece Almanya’nın 2021'de silah ve askeri malzeme satışı rekor tazeledi. Berlin’in silah ve askeri malzeme satışında bundan önceki yıllık rekor 2019’da 8,02 milyar avro olmuştu.

Verilen yanıtta bu yıl Almanya'nın en fazla silah ve askeri teçhizat sattığı ülkenin Mısır olduğu kaydedildi.

Berlin, Mısır’a 4,34 milyar avroluk silah ve teçhizat satışına onay verdi.Angela Merkel yönetimindeki eski Alman federal hükümeti, hükümet değişikliğinden kısa bir süre önce Mısır'a iki hassas silah ihracatını onaylamıştı.Merkel başkanlığında toplanan Federal Güvenlik Konseyi, Mısır'a Thyssenkrupp Marine Systems'in üç "MEKO A-200 EN" sınıfı fırkateyni ve Diehl Defence'in "IRIS-T SLS / SLX tipi" 16 hava savunma sisteminin satılmasına onay vermişti.Alman hükümeti, ThyssenKrupp Marine Systems'in Singapur'a "218 SG" sınıfı denizaltı ihraç etmesini de onaylamıştı.Mısır, 2020’de 763,8 milyon avro ile Macaristan'dan sonra Almanya'nın silah satışında ikinci sırada yer almıştı.

Mısır'ın Yemen'de sivillerin öldürüldüğü saldırılar düzenlediği iddia edilen Suudi Arabistan'a destek vermesinden dolayı silahların bu ülkeye satılması, Almanya'da tartışmalara neden oluyor.Almanya'nın silah ve askeri malzeme satışı, 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 27,4 gerileyerek 5 milyar 820 milyon avro olmuştu.

Angela Merkel yönetimindeki eski hükümet, görevi devretmesinden kısa süre önce Mısır'a iki silah ihracatını onayladı.Mısır'ın, Yemen'de sivilleri hedef aldığı iddia edilen Suudi Arabistan'a destek verdiği belirtiliyor. Bu yüzden, Mısır'a silah satışı Almanya'da tartışmalara neden oluyor.

Bundan önceki rekor, 2019'da 8 milyar 20 milyon euroydu.

Eksihaber

Files