15 Temmuz'dan Ders Alındı mı ?

Prof.Dr.İlhami Güler ''15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrası Müslümanlar Ders Aldı mı'' ? Sorusuna samimi cevaplar verdi

15 Temmuz'dan Ders Alındı mı ?
Prof.Dr.ilhami Güler-Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi
15 Temmuz'dan Ders Alındı mı ?
15 Temmuz'dan Ders Alındı mı ?

Berlin-

 Prof.Dr.İlhami Güler,Türk Eğitim Derneğinin konuğu oldu. 2 günlük seminer veriliyor.Birinci gününde ''Günümüzde Küresel Düzlemde İslam' Savunmak '' ve 2'inci gününde ''Dinin Değer Kaybı:Çölleşme''  konuları işleniyor.Moderatörlüğü İlahiyatcı Rüştü Kam'ın yaptığı seminer yaklaşık iki saat sürdü.
Birinci gününde seminer sonu dinleyicilerin sorularına cevap veren Prof.Dr.Güler ''15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrası Müslümanlar Ders Aldı mı ? Sorusuna samimi cevaplar verdi

15 Temmuz'dan Ders Alındı mı ?

Sorduğumuz soru üzerine samimi cevaplar veren Prof.Dr.İlhami Güler konuyu Karar gazetesinde de kaleme aldığını söyledi ve sunları söyledi;

''Yazı yazdım gazetede. Samimiyet ve kötülük: 15 Temmuz darbesinden ders aldık mı ya benim kanaatim yani sorun o teolojik düzlemde doğru adını koyamadık .Ders alındı mı ? Diye soruyorsan, ben ders alınmadığı kanatindeyim.Çünkü olayın teolojik kökleri ciddiyetle sorgulamadı. Olay günah keçisi ve şeytanlaştırlarak yani ülkede mevcut olan sünni teoloji ,tasavvufa dayanan sünni teolojiden koparılarak tamamen yani oradaki derin kökleriTürkiye'de sünni düşüncenin Selçuklu‘dan gelen ,Osmanlının bir derviş devlet olması yani tarikatların, tarikatlarla siyasetin arasında bir simyoz ilişki olarak gelmesi olayı ciddiyetle teolojik ve arkoloji yapılarak burdan neler geliyor?

Cumhuriyet de bunlar hangileri nasıl devam ediyor? Sünni düşünce de bunlar nasıl aktuelise oluyor? Aynı şeyler, Fetö dediğimiz bu olay nasıl oldu da 30 sene 40 sene boyunca bu topraklardaki insanların hepsini kandırabildi? Hepimizin anası, bacısı,kardeşi orada görev alabildi?Ve nasıl oldu da böyle samimiyetle insanların hepsinden onaylayabileceği eylemleri yapan bir örgütün aynı zamanda İslamiyetin açık naslarının asla kabul edemeyeceği ahlaksızlıkları da aynı anda yapabildiği çok ciddi bir teolojik problemdir.Nasıl oluyor da? Bu olabildi. Aynı anda Allah rızası değil mi? Ben şunu söyledim az daha Türkiye’de tutuklanacaktım. Fetö,fetullah inancında samimiydi dedim.

Bakın bunu söylerken hala korkuyorum ya millet millet yanlış anlıyor. Ya samimiydi  şöyle cehaletle haricilerle de kilisede verdim tarzda yani niyeti halis ama eyleminin sonuçlarını hesap edecek kritik düşünceden  yoksun yani sonuçların felaket kasti olarak hainlikten daha berbat yani ben açık söyledim.Bunu da yazdım son yazım da.

Kardeşim fetönün niyeti 1.Dünya Savaşı’nda ki Bulgarlar Sırplar ve Yunanlar Türk devleti Türk milletinin yok edelim tarzında aleni bir ihanet değil fetönün. Tam tersine onlar kendilerince İslami bütün dünyaya yaymak ve Türk milletine hizmet etmek gibi adıda hizmet davası değil mi? Ama cehalet ve samimiyetin birleşmesi cehalet de samimiyet birleştiği zaman sonuç felaket oluyor.

Hainlikten daha kötü sonuçlar ortaya çıkıyor.Sürekli bunu savundum.Kardeşim burada samimiyet var ama burda bir cehalet yoğun bir cehalet var ve bu cehalet Türkiye’de sünnilikte bugün hala devam ediyor.Bir sürü versiyonlarında siyasette,tarikatta şurada burada aynı şeyler devam ediyor dolayısıyla sorun geri dönüp sünniliğin kodlarının bu tasavvuf,tarikat tarzındaki kodların şeyh,furkan, halife hazırdaki bu kodların doğru olup olmadıklarını İslami açıdan ciddi bir kritiği gerekiyor.'' dedi.

Seminerin ilk gününe Berlin'de bir çok konuk katılık sağladı.

İlhami Güler Kimdir ?

İlâhiyat profesörü. 20 Haziran 1959, Tortum / Erzurum doğumlu. AÜ İlâhiyat Fakültesi (1986) mezunu. Doktorasını 1992 yılında “Kur’ana Göre Ahlak ve Ahiret İnancının Ahlak ile İlişkisi” konulu teziyle tamamladı. 1994’te doçent, 2004’te profesör oldu. Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü.

Kelam, İslâm düşüncesi konularında makalelerini 1994 yılından itibaren İslâmi Araştırmalar, Türkiye Günlüğü, Doğu-Batı, Tezkire, İslâmiyat dergilerinde yayımladı. İslami Araştırmalar (1994-98) ve İslâmiyât (1998-) için editörlük, pek çok dergi için hakemlik yaptı. Felsefe Ansiklopedisi’ne “Teoloji” maddesini yazdı. Ortadoğu Kültürleri ve Medeniyetleri Araştırma Derneği ve Eğitim-Bir-Sen üyesidir.

ESERLERİ:

Konularına Göre Kur’an Fihristi (Ö. Özsoy ile, 1996), Allah’ın Ahlakiliği Sorunu (1998), Sabit Din Dinamik Şeriat (1999), Dine Yeni Yaklaşımlar (2000), İman-Ahlak İlişkisi (2003), Özgürlükçü Teoloji Yazıları (2004).

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), İlahiyat profesörü Güler: Solcular kapitalizme ciddi eleştiriler getirirken, İslamcı bir entelektüelden duyamadık (t24.com.tr, 21.09.2016).

İlgili Haber

Günümüzde Küresel Düzlemde İslâm'ı Savunmak

Güncelleme 24.07.2022