2022 Pekin Kış Olimpiyatları'na COVID-19 Gölgesi

Pekin’de düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına günler kala, organizasyonda görevli kişi ve sporcularda COVID-19 vakaları görülmeye devam ediyor.Avusturya’nın dünya kayakla atlama şampiyonu kadın sporcusu Marita Kramer’in de COVID-19 nedeniyle oyunlara katılamayacağı açıklandı

2022 Pekin Kış Olimpiyatları'na COVID-19 Gölgesi
Avusturya'nın Dünya Şampiyonu Kayakla Atlama Kadın Sporcusu Marita Kramer COVID-19 olduğu gerekçesiyle olimpiyat oyunlarına katılamayacak.

Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına günler kala, organizasyon kapsamında görevli kişi ve sporcularda COVID-19 vakaları görülmeye devam ediyor. Son yapılan açıklamaya göre, oyunlarda görevli 11 personel Corona virüsü rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Olimpiyat oyunlarının sağlık işlerinden sorumlu yöneticisi Brian McCloskey, yaptığı açıklamada şu ana kadar oyunlarda görevli kişi sporcular arasında toplam 232 vaka tespit edildiğini açıkladı. Bu kişilerden 32’si son 24 saatte tespit edildi. Verilen bilgilere göre son 24 saatte havalimanında gelen sporcu ve teknik heyetlere yapılan testlerde tespit edilen yeni vaka sayısı da 15 oldu.

McCloskey, hastaneye kaldırılan görevlilerden durumu ciddi olan bir vakanın bulunmadığını söyledi. McCloskey, bugüne kadar tespit edilen 232 vakadan 163’ünün havalimanında yapılan testlerde tespit edildiğini de belirtti.

Olimpiyat oyunları için Pekin’e giden sporcu ve teknik heyetlere düzenli olarak hergün PCR testi yapılıyor. Yetkililer 4-20 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek oyunlar için Pekin’e teknik ve diplomatik heyetlerle birlikte 3 bin civarında sporcu geleceğini belirtiyorlar.

Şu ana kadar Almanya olimpiyat takımından iki kişi de COVID-19 tespit edilirken Avusturya’nın dünya kayakla atlama şampiyonu kadın sporcusu Marita Kramer’in de COVID-19 nedeniyle oyunlara katılamayacağı açıklandı. 20 yaşındaki Kramer, geçen hafta PCR testinin pozitif çıkması sonucu Pekin’e gelişini ertelemişti. Ancak hastalığının henüz geçmemesi üzerine yetkililer Kramer’ın oyunlara katılamayacağını açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Kramer, üzüntüsünü dile getirirken geride kalan bir yıl boyunca sürekli olarak olimpiyat oyunlarına hazırlandığını belirtti.

Kurallar gereği oyunlara katılacak olan sporcuların uçuştan önce iki negatif PCR testi beyanında bulunması gerekiyor.