3 Tahıl Gemisi Daha Türkiye’de

İstanbul’da imzalanan ‘‘Ortak Tahıl Koridoru’’ anlaşması sonrası, Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı devam ediyor. Son olarak NaviStar, Rojen ve Polarnet adlı tahıl taşıyan 3 gemi de Türk karasularına ulaştı

3 Tahıl Gemisi Daha Türkiye’de

İstanbul’da imzalanan ‘‘Ortak Tahıl Koridoru’’ anlaşması sonrası, Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı devam ediyor. Son olarak NaviStar, Rojen ve Polarnet adlı tahıl taşıyan 3 gemi de Türk karasularına ulaştı.

İstanbul'a gelen NaviStar adlı gemide; Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinden oluşan heyet tarafından denetleme yapıldı. Rojen ve Polarnet isimli gemilerin denetimi ise yarın sabah yapılacak.12 bin ton mısır taşıyan Türk bayraklı Polarnet gemisi, yükünü Türkiye'nin Kocaeli ilinde bulunan Derince Limanı’nda boşaltacak. Bu yük, İstanbul'da imzalanan mutabakatın ardından Ukrayna'dan yola çıkarak hedefine ulaşacak ilk sevkiyat olması bakımından önem taşıyor.

Odessa limanından yola çıkan Panama bayraklı Navi-Star gemisi, 33 bin ton mısırı İrlanda’ya götürecek. Çornomorsk Limanı'ndan hareket eden Malta bayraklı “Rojen” gemisi ise denetimlerin ardından 13 bin ton mısırı İngiltere'ye götürecek.

Rusya-Ukrayna savaşının ardından Ukrayna’dan yapılan tahıl ihracatı durmuş, savaş gıda krizine neden olmuştu.

İstanbul’da 22 Temmuz’da imzalanan ‘‘Ortak Tahıl Koridoru’’ anlaşmasıyla Ukrayna’dan yapılan tahıl ihracatının yeniden başlaması hedeflendi.

Anlaşma kapsamında 3 Ağustos’ta Ukrayna’dan hareket eden ilk kuru yük gemisi İstanbul açıklarına geldi. Karadeniz limanlarından çıkan ilk gemi olan “Razoni”, Müşterek Koordinasyon Merkezi (MKM) tarafından yapılan denetimin ardından önceki gün Lübnan’a doğru hareket etmişti.

Umut Çolak