550 Bin Kişiye Askerlik Affı Teklifi

AKP, 550 bin kişiye askerlik affı getirecek bir yasa teklifi hazırladı. AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, söz konusu yasa teklifini bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunacaklarını söyledi

550 Bin Kişiye Askerlik Affı Teklifi
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar askerleri selamlarken

AKParti, 550 bin kişiye askerlik affı getirecek bir yasa teklifi hazırladı. AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, söz konusu yasa teklifini bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunacaklarını söyledi. Ünal, teklifin yasalaşması halinde yoklama kaçağı ve bakaya durumundaki 550 bin kişinin bundan faydalanacağını belirtti.

Mahir Ünal, söz konusu yasa teklifinin hali hazırda bedelli askerlik uygulamasından yararlanamayan kişilerin de bedelli askerlik yapabilmelerini sağlayacağını söyledi. Ünal, bu kişilere uygulanacak olan bedelin Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirleneceğini ve kamuoyuna duyurulacağını söyledi.

Söz konusu yasa teklifi, sadece yoklama kaçakları ve bakaya durumdakilerle ilgili düzenlemeleri içermiyor. Yine aynı teklif kapsamında 7 kanunda düzenleme ve değişiklikler öngörülüyor. Teklif 20 maddeden oluşuyor.

Yasa teklifi kapsamında, Genelkurmay Başkanlığı’nın görev süresinin de birer yıllık uzatmalarla 72 yaşına yükseltilmesi öngörülüyor.