60 Yaş üstü Zorunlu Aşı Yasası Ret Edildi.

Koalisyon hükümeti Alman Federal Mecliste 60 yaş üstü zorunlu aşı yasa önerisini geçiremedi.

60 Yaş üstü Zorunlu  Aşı Yasası Ret Edildi.

Almanya Federal Meclis   uzun süren tartışmalar sonrası , zorunlu aşılamayla ilgili yasa tasarısına karşı bir karar verdi.

Oyların dağılımı: 683 geçerli oyun kullanıldığı , 296 lehte, 378 aleyhte, dokuz çekimser oyla yasa tasarısı ret edildi.

 özellikle Şansölye Olaf Scholz (SPD) ve Sağlık Bakanı Karl Lauterbach (SPD) oylama için çok uğraşmaları sonuç vermedi.. Her ikisi de yasa taslağı için kitlesel kampanyalar yürütmüştü.

Şansölye Scholz, Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock'u (Yeşiller) Brüksel'deki NATO toplantısından gitmemelerinin sebebi olarak  her oyun çoğunluğu sağlanması için önemli olduğunu biliyordu.

Almanya'da ilk Corona virüsü vakasının tespit edildiği 27 Ocak 2020 tarihinden bu yana 24 ay geçerken, bu sürede Almanya'da toplam 22 milyon 300 binden fazla vaka tespit edildi ve 131 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Almanya'da en az bir doz aşı olanların sayısı 63,7 milyon, yani toplumun yüzde 76,6'sıyken, tam doz yapılmış insanların oranı yüzde 76. Aşı kampanyası kapsamında nüfusun yüzde 58,7’sine, yani 49 milyon insana takviye doz aşı yapıldı.

İLGİLİ HABERLER

Almanya Dışişleri Bakanı Berlin'e Geri Çağrıldı

Düzenleme hastane, huzurevi, bakımevi ve doktor muayenehanesi gibi sağlık ve bakım ile ilgili tesislerde çalışanların aşı olduğuna veya Covid-19 geçirdiğine dair belgeleri 15 Mart’tan bu yana ibraz etmesi zorunluluğunu öngörüyor. Buna rağmen binlerce sağlık personelinin halen aşı yaptırmadığı, bu kişilere önümüzdeki günlerde para cezası tebligatı gönderileceği, sağlık dairelerinin takdirine göre gerekli görülen durumlarda işten çıkarmalar olabileceği belirtildi.

60 yaş üstü herkese aşı zorunluluğu getiren yasa kabul edilseydi Almanya, böyle bir yasanın geçerli olacağı tek ülke olacaktı. Daha önce Avusturya'da da ciddi tartışmalara neden olan aşı zorunluluğu, 5 Şubat'ta yürürlüğe girmiş, aşı olmayanlara 3 bin 600 Euro’ya kadar ceza öngörülmüştü. Ancak hükümet, aşı zorunluluğunun temel haklara yönelik ihlalinin Covid tehlikesiyle uyumlu olmadığını açıklayarak, uygulamayı 9 Mart’ta kaldırdı.

Sağlık Bakanı Prof.Karl Lauterbach oylama sonrası Twitter'de kısa bir açılama ile 

''Zorunlu aşılamayı getirecek tek yasa tasarısı  başarısız oldu. Çok önemli bir yasa idi.Çünkü  sonbaharda Corona ile mücadele çok daha zor hale gelecek. Parmak gösterek politik suçluyu aramak çözüm olmuyor.. Biz çalışmalara devam ediyoruz'' dedi.