70 Yıl Tahtta Kalan Kraliçe

Bugün İskoçya’daki yazlık konutunda tıbbi gözetim altına alındığı açıklanan İngiltere Kraliçesi Elizabeth hayatını kaybetti. Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada, "Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral'da huzur içinde öldü" denildi

70 Yıl Tahtta Kalan Kraliçe

Bugün İskoçya’daki yazlık konutunda tıbbi gözetim altına alındığı açıklanan İngiltere Kraliçesi Elizabeth hayatını kaybetti. Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada, "Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral'da huzur içinde öldü" denildi.

İngiltere’de en uzun süre tahtta kalan ve dünyanın hayattaki en yaşlı kraliyet üyesi olan Kraliçe Elizabeth 96 yaşındaydı.

İLGİLİ HABERLER

Kraliçe II. Elizabeth Hayatını Kaybetti

6 Şubat 1952'de babasının ölümünden bu yana Elizabeth imparatorluğun sona ermesi, bilgi çağının başlangıcı ve ülkeyi çok uluslu bir toplum haline getiren göç dalgası içinde istikrar sembolü oldu.

Kraliçe Elizabeth, 21 Nisan 1926'da Londra'da doğdu ve aynı yıl 29 Mayıs'ta Buckingham Sarayı'ndaki özel şapelde vaftiz edildi.

Amcası 8. Edward’ın 11 Aralık 1936'da tahttan çekilmesi ve babasının Kral 6. George olmasıyla, kraliyetin veliahtı olduğunda 10 yaşındaydı.

Elizabeth, bir Yunan prensi olan donanma teğmeni Philip Mountbatten ile 20 Kasım 1947'de Londra’daki Westminster Katedrali’nde evlendi. Dört çocukları oldu. Prens Charles 1948 yılında, Prenses Anne 1950’de, Prens Andrew 1960’ta ve Prens Edward 1964’te doğdu. Philip, geçen yıl Nisan ayında 99 yaşında hayata veda etti.

Babasının 6 Şubat 1952'de Kenya'da bir kraliyet turundayken ölümü üzerine tahta çıktı. Westminster Katedrali’nde 2 Haziran 1953'te taç giydi. Tören, televizyonlarda yayınlanan ilk taç giyme töreni oldu.

15 Başbakan ve 14 ABD Başkanı

Kraliçe 2. Elizabeth tahta çıktığında Josef Stalin, Mao Zedong ve Harry Truman Sovyetler Birliği, Çin ve ABD’nin liderleri, Winston Churchill de İngiltere Başbakanı’ydı.