AB Liderleri Ukrayna İçin Toplandı

AB liderleri Ukrayna krizini değerlendirecekleri iki günlük zirve için Paris'te biraraya geldi. En önemli gündem maddelerinden biri Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'ın AB üyelik başvuruları

AB Liderleri Ukrayna İçin Toplandı

BM Nükleer Güvenlik Fikirlerini Rusya ve Ukrayna'ya Sunacak

Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi Başkanı Rafael Grossi, önümüzdeki saatlerde Ukraynalı ve Rus yetkililere, Ukrayna'daki nükleer tesislerin güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusunda fikirler sunacağını söyledi. Grossi, bugünkü toplantıda taraflarla konuşmak için Antalya’ya uçmuştu.

Grossi, ayrıca Rus ve Ukraynalı yetkililerle ortak bir toplantının "çok yakında" olacağını söyledi.

Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarıyla ayrı ayrı görüştüğü Türkiye ziyareti sonrası düzenlediği basın toplantısında Grossi, "Önemli bir konuda oldukça umutluyum. Ukrayna ve Rusya Federasyonu bizimle çalışmak konusunda istekli ve bizimle çalışmayı kabul ettiler" dedi.

Ancak Grossi toplantıda, "Hızlı hareket etmeliyiz" vurgusu yaptı.

21:48

Erdoğan ve Biden Telefonda Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden, telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı dahil bölgesel gelişmeler ve Türkiye-ABD ilişkileri ele alındı.

Açıklamada Erdoğan’ın, Rusya ile Ukrayna arasında siyasi çözüm çabalarını sürdürdüğüne dikkat çekildi ve krizin daha da derinleşmesi ihtimaline karşı Türkiye’nin taraflarla konuşabilmesinin önemi vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya’da Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının biraraya gelmesini bir diplomasi zaferi olarak nitelendirdiği belirtilen açıklamada ayrıca Türkiye’nin ABD’den taleplerinin de gündeme geldiği kaydedildi.

Haberin devamı için tıklayın

21:29

“Ukrayna’daki Savaş Türk Lirası’nı Zorluyor”

Ukrayna krizi ve Rusya'ya yönelik yaptırımların yüksek enflasyon ve cari açık sorunlarıyla mücadele eden Türk ekonomisini daha da olumsuz etkileyeceği endişeleri, Türk Lirası’ndaki değer kaybını tetiklemeye devam ediyor. Bu endişeler nedeniyle sekiz gündür Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor.

Dolar karşısında gün içinde yüzde 1,5 oranında değer kaybeden lira, bu yıl başından itibaren toplamda yüzde 11,5 oranında değer kaybına uğradı. Bir dolar, gün içinde 14,90 liranın üzerinde işlem gördü.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın bölgesel ekonomisti Roger Kelly, Ukrayna krizinden kaynaklanan düşüşün, yetkililerin "sınırlı rezervler nedeniyle liranın bir miktar değer kaybetmesine izin vermek zorunda kalması" anlamına geldiğini söyledi. Kelly, "Daha fazla döviz rezervi yardımcı olur, ancak Ukrayna'daki durumun bu yıl beklenen 34 milyar dolarlık turizm gelirinde büyük bir kayba yol açması muhtemel" dedi. Reuters haber ajansına konuşan Kelly, "Düşük faiz politikasını yeniden gözden geçirmeleri gerekebilir" diye ekledi.

Haberin devamı için tıklayın.

20:36

AB Liderleri Ukrayna Krizi İçin Toplandı

Avrupa'ya savaşın geri dönmesinin sarsıntısını yaşayan Avrupa Birliği liderleri, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin 15'inci gününde, resmi olmayan 2 günlük bir zirve için Fransa’da biraraya geldi. Zirve, başkent Paris yakınlarında, pek çok tarihi olay ve anlaşmaya ev sahipliği yapan Versailles Sarayı'nda düzenleniyor.

Birliğe üye 27 ülkenin hükümet ve devlet başkanı, iki gün sürecek zirvede AB'nin Ukrayna'daki savaşa vereceği ortak yanıtı belirleyecek. Zirvenin gündemi uzun süre önce "Avrupa Savunması ve Stratejik Pusula" olarak planlanmıştı. Ancak Ukrayna savaşı liderlerin gündemini değiştirdi. Zirvede öncelikle Avrupa'da jeopolitik, enerji, ekonomi ve diplomasi alanında tüm dengeleri değiştiren Rus saldırısına nasıl ortak bir yanıt verileceği konuşulacak.

Versailles Sarayı'ndaki ilk oturumda, "Ukrayna'daki durum, bu durumun Avrupa enerjisi ve savunması üzerindeki etkileri, savunma ve enerji yatırımlarının güçlendirilmesi" konuları tartışılıyor. İlk gün, Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’nın "AB'ye üyelik" başvurularının acil olarak gündeme alınıp alınmayacağı da gündem maddeleri arasında. Ayrıca, Rusya'ya yönelik yaptırımların AB'ye etkileri ve savaşın ekonomik etkileri ile AB Komisyonu'nun enerji bağımsızlığı için hazırladığı proje de ele alınıyor.