ABD Balistik Füze Denemesini Erteledi

Biden yönetimi Çin’le Tayvan sebebiyle yaşanan gerilimin gölgesinde uzun süredir yapmayı planladığı kıtalararası balistik füze denemesini erteledi

ABD Balistik Füze Denemesini Erteledi

Biden yönetimi Çin’le Tayvan sebebiyle yaşanan gerilimin gölgesinde uzun süredir yapmayı planladığı kıtalararası balistik füze denemesini erteledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı sözcüsü John Kirby bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada Minuteman III füze denemesinin ertelendiğini belirtti.

ABD Hava Kuvvetleri kıtalararası füze denemesini bu hafta yapmayı planlamıştı.

John Kirby, denemenin yakın gelecekte başka bir tarihte yapılacağını söyledi ancak tarih vermedi.

Kirby: “Amerika sorumlu bir nükleer güç olarak davranıyor”

Sözcü Kirby, “Çin Tayvan civarında durumu istikrarsızlaştıran askeri tatbikatlar yaparken Amerika ise yanlış hesap ya da yanlış algılamadan kaynaklanabilecek riskleri azaltarak sorumlu bir nükleer gücün davranışını sergiliyor” dedi.

Kirby, “Gerilimin tırmandırılmasının bizim, Tayvan’ın ya da bölgenin çıkarına olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle bu hafta yapılması planlanan Minuteman III denemesi yakın gelecekte başka bir tarihe ertelendi“ diye konuştu.

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ardından Tayvan Boğazı’nda çok sayıda uçağını konuşlandırdı ve füze denemesi gerçekleştirdi.

Pekin Tayvan’ı kendi toprağı olarak görüyor ve burayı kendi topraklarına katmak için güç kullanmayı da ihtimal dışı saymıyor.

ABD ordusu Nisan ayında Minuteman III kıtalararası balistik füze denemesini iptal etmişti. Bu şekilde Rusya ile Ukrayna’da devam eden savaş sırasında nükleer gerilimin düşürülmesi amaçlanmıştı.

Boeing üretimi olan nükleer kapasiteli Minuteman III ABD Ordusunun stratejik cephanesi için önem taşıyor. Füzenin 6 bin mil yani 9,660 km menzili bulunuyor ve saatte yaklaşık 24 bin kilometrede gidebiliyor.

Yaklaşık 440 kıtalararası balistik füze Wyoming, Montana ve Kuzey Dakota’da bulunan Hava Kuvvetleri Üsleri’nde bulunuyor.