ABD Bütçesinden Ukrayna'ya 800 Milyon İlave Ödenek

Dün açıklanan 858 milyar dolarlık savunma politikası bütçe tasarısına göre ABD, 2023’te Ukrayna'ya en az 800 milyon dolarlık ilave güvenlik yardımı yapacak. ABD gelecek birkaç yıl içinde de Tayvan'a milyarlarca dolarlık yardım sağlayacak

ABD Bütçesinden Ukrayna'ya 800 Milyon İlave Ödenek

Dün açıklanan 858 milyar dolarlık savunma politikası bütçe tasarısına göre ABD, 2023’te Ukrayna'ya en az 800 milyon dolarlık ilave güvenlik yardımı yapacak. ABD gelecek birkaç yıl içinde de Tayvan'a milyarlarca dolarlık yardım sağlayacak.

2023 mali yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA), Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi için ilave harcama yapılmasına onay verdi. Buna göre Ukrayna'ya yapılacak yardım, Başkan Joe Biden'ın bu yılın başında talep ettiği miktarın 500 milyon dolar üzerinde.

NDAA ayrıca 11 milyar 500 milyon dolarlık yeni yatırımlarla Pasifik Caydırma Girişimi'ni de güçlendirmeyi amaçlıyor. Tasarı, Tayvan'la güvenlik işbirliğini arttırmak amacıyla çıkarılan 2022 Tayvan Geliştirilmiş Dirençlilik Yasası kapsamında önümüzdeki 5 yıl içinde 10 milyar dolara kadar harcama yapılmasının da önünü açtı.

Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin şartlar kaldırıldı

Türkiye’ye F-16 satışı yapılmasının bağlı olduğu şartlar, NDAA’in Senato’da hazırlanan nihai metninden kaldırıldı.

Demokrat Partili Senatörler Bob Menendez ve Chris Van Hollen tarafından NDAA’e getirilen iki değişiklik, F-16 jetlerinin ve modernizasyon kitlerinin Türkiye’ye satışının jetlerin Yunanistan’ın hava sahasını ihlal etmemesini ve Biden yönetiminin, satışın ulusal çıkarlar çerçevesinde yapıldığını onaylamasını şart koşuyordu.

Senato’da yapılan bu değişiklikte Türkiye’nin Washington’daki diplomatik girişimlerinin etkili olduğu düşünülüyor.

F-16 satışının yapılabilmesi için Kongre’nin, Biden yönetiminin sunacağı satış bildirisine itiraz etmemesi gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER

“F-16 Satışındaki Şartın Kaldırılması Olumlu”

NDAA'in üzerinde uzlaşma sağlanmış versiyonu, Senato ve Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat ve Cumhuriyetçi Partili Kongre üyeleri arasında aylarca süren müzakereler sonucu hazırlandı.

Tasarı, Başkan Biden'ın talep ettiği savunma harcamalarının 45 milyar dolar fazlasına onay veriyor. Kongre'deki müzakerecilerin üzerinde durduğu konuların başında küresel enflasyonun etkileri ve Ukrayna'ya ilave güvenlik yardımı sağlanması geliyordu.

1961 yılından bu yana her yıl Kongre'den geçirilen NDAA, askerlerin maaşlarına yapılacak zamlardan kaç adet gemi ya da uçak satın alınacağına, Çin ve Rusya'ya nasıl yanıt verileceğine kadar savunmayla ilgili her başlığı kapsıyor.

Tasarıya göre bu yıl asker maaşları yüzde 4,6 arttırılacak. Yasanın yürürlüğe girmesi için mutlaka Kongre'den geçmesi gerekiyor. Bu nedenle Kongre üyeleri, NDAA'i farklı alanlardaki girişimler için bir araç olarak kullanıyor.

İLGİLİ HABERLER

Menendez Türkiye’ye F-16 Satışına İtirazını Sürdürüyor

2023 mali yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA), Kongre'deki çok sayıda Cumhuriyetçi Parti'nin talep ettiği, Savunma Bakanı'nın silahlı kuvvetlerin tüm mensuplarının COVID-19'a karşı aşılanmasını zorunluluğunu kaldırmasına ilişkin hükmü de içeriyor.

Facebook ve Google'ın çatı şirketleri Meta ve Alphabet gibi büyük teknoloji firmalarını eleştirenler, haber kuruluşlarının birleşerek teknoloji devlerinden daha fazla gelir talep etmelerinin önünü açacak maddeyi NDAA tasarısına dahil etmeye çalıştı; ancak başarılı olamadı.

Tasarı, mühimmat imalat kapasitesini güçlendirmek için 2 milyar 700 milyon dolar ödenek içeriyor. Ukrayna'yı desteklemek için mühimmat imalatı ihalelerine uygulanan kısıtlamaların geçici olarak kaldırılması da tasarıda yer alıyor.

Tasarıda hipersonik silah geliştirmek için daha fazla son ayrılması, Hawaii eyaletindeki Red Hill Yeraltı Yakıt Depo Tesisi'nin kapatılması ve Lockheed Martin'in ürettiği F-35 jetleriyle General Dynamics'in imal ettiği gemiler gibi mevcut silah sistemlerinin satın alımına da onay veriyor.

2023 mali yılı NDAA tasarısının bu ay Senato ve Temsilciler Meclisi'nde geçmesi ve Beyaz Saray'a gönderilerek Başkan Joe Biden'ın imzasıyla yasalaşması bekleniyor.

Ancak harcamalarda son söz, NDAA tasarısına ait değil. NDAA gibi yetkilendirme yasaları sadece programlar oluşturuyor. Hükümete federal bütçeden harcama yapması için hukuki yetki tanınmadan önce bütçe tahsisat yasalarının Kongre'den geçirilmesi gerekiyor.

Kongre'deki liderler henüz önümüzdeki yıl için bütçe tahsisat yasası üzerinde anlaşmaya varmadı.

"ABD savunma bütçesi Rusya'ya karşı 'çatışmacı' özelliğe sahip"

Kremlin'den bugün yapılan açıklamada Amerikan ordusunun harcama tasarısında Ukrayna'ya ilave 800 milyon dolar sağlanmasının kabul edilmesinin, Rusya'ya karşı "çatışmacı" olduğu kaydedildi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, "Kabul edilen tasarı ülkemiz açısından son derece çatışmacı bir özelliğe sahip" dedi.