ABD ve Güney Kore Ortak Askeri Tatbikat Yapıyor

ABD ve Güney Kore, son yılların en büyük ve kapsamlı ortak askeri tatbikatına başladı. Binlerce askerin katıldığı tatbikat 1 Eylül'e kadar sürecekF+

ABD ve Güney Kore Ortak Askeri Tatbikat Yapıyor

ABD ve Güney Kore, son yılların en büyük ve kapsamlı ortak askeri tatbikatına başladı.

Tatbikat, Kuzey Kore’nin bölgede füze denemeleri ve nükleer tehditlerini arttırdığı bir dönemde yapılıyor.

“Ulchi Özgürlük Kalkanı” adı verilen tatbikat 1 Eylül’e kadar sürecek.

COVID-19 salgın sürecinde ertelenen tatbikatlar sonrası yapılan son yılların en kapsamlı askeri tatbikatının, ABD ve Güney Kore’nin bölgenin güvenliğine yönelik taahhüdünün bir işareti olduğu yorumu yapılıyor.

Tatbikata kara, hava ve deniz kuvvetlerinden binlerce asker katılıyor.

Güney Kore’nin Mayıs ayında göreve gelen Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, ABD ile ortak tatbikatları "normalleştirme" ve Kuzey Kore'ye karşı caydırıcılığı arttırma sözü vermişti.

Güney Kore ve ABD'nin tatbikat için ön eğitimlere başlamasının ardından Kuzey Kore geçen hafta, batı kıyısından iki seyir füzesi ateşlemişti.

Bu arada, Güney Kore Savunma Bakanlığı, müttefiklerin bu yaz aralarında binlerce askerin yer aldığı tugay düzeyinde bir eğitimin de bulunduğu 11 saha eğitim programı düzenleyeceğini açıkladı.

Bakanlık, Kuzey Kore'nin Güney'in başkentini hedef alan artan füze tehditlerine daha iyi karşı koymak için füze tespit yeteneklerini geliştireceğini ve yeni bir önleme sisteminin erken konuşlandırılması için baskı yapacağını bildirdi.