ABD ve Rusya’dan Suriye ve Irak ile İlgili Türkiye’ye İtidal Çağrısı: “Gerilimin Azaltılmasını İstiyoruz”

ABD, Suriye’de ve Irak’ta gerilimin azaltılması çağrısında bulunarak, Irak’ın egemenliğini ihlal eden her türlü askeri eyleme karşı çıkmaya da devam ettiğini bildirdi. Rusya ise, Türkiye'yi Suriye'de "aşırı" askeri güç kullanımında itidalli olmaya ve gerilimin tırmanmasını önlemeye çağırdı

ABD ve Rusya’dan Suriye ve Irak ile İlgili Türkiye’ye İtidal Çağrısı: “Gerilimin Azaltılmasını İstiyoruz”

ABD, Suriye’de ve Irak’ta gerilimin azaltılması çağrısında bulunarak, Irak’ın egemenliğini ihlal eden her türlü askeri eyleme karşı çıkmaya da devam ettiğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’nin Irak ve Suriye’nin kuzeyine yönelik hava operasyonları ile Türkiye’nin güneydoğusunda yaşanan olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Price, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ABD, Suriye ve Türkiye'de meydana gelen sivil can kayıpları dolayısıyla içten taziyelerini ifade eder. Sivillerin korunması ve IŞİD'in yenilgiye uğratılması ortak hedefinin desteklenmesi için Suriye'de gerilimin azaltılması çağrısında bulunuyoruz. Irak'ın egemenliğini ihlal eden her türlü koordinasyonsuz askeri eyleme ise karşı çıkmaya devam ediyoruz.”

Pentagon’dan dün yapılan yazılı açıklamada ise, "Hafta sonu boyunca Türkiye'nin Suriye ve Irak'ın kuzeyinde hava saldırıları düzenlediğini ve Suriyeli Kürt güçlerin Türkiye'nin güneyine yeni saldırılar düzenlediğini gördük. Savunma Bakanlığı, Suriye'deki durumu istikrarsızlaştıran ya da Irak hükümetiyle koordine edilmemiş askeri eylemler yoluyla Irak'ın egemenliğini ihlal eden her türlü askeri eyleme karşı çıkmaya devam etmektedir’’ denilmişti.

"Türk ortaklarımızı aşırı güç kullanmamaları için ikna etmeye çalışacağız"

Bu arada, Rus haber ajanslarının dün Rusya'nın Suriye elçisine dayandırdığı haberlere göre Rusya, Türkiye'yi Suriye'de "aşırı" askeri güç kullanımında itidalli olmaya ve gerilimin tırmanmasını önlemeye çağırdı.

Rus devlet haber ajansı RIA'ya göre elçi Alexander Lavrentyev, "Türk meslektaşlarımıza, sadece Suriye'nin kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde değil, tüm topraklarda gerilimin tırmanmasını önlemek için belirli bir itidal göstermeleri çağrısında bulunacağız" dedi.

Lavrentyev, Türkiye'nin Suriye ve Irak'a yönelik saldırıları konusunda Rusya'yı önceden bilgilendirmediğini söyleyerek, "Türk ortaklarımızı Suriye topraklarında aşırı güç kullanmaktan kaçınmaya ikna etmeyi umuyoruz" dedi.

Alexander Lavrentyev, Rusya'nın "Kürt sorununa" barışçıl bir çözüm bulmak için ilgili taraflarla birlikte çalışacağını da sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

Gaziantep’in Karkamış İlçesine Roket Saldırısı