ABD'de Noel Etkinliğine Saldırıda 5 Can Kaybı

ABD’nin Wisconsin eyaletindeki Waukesha kasabasında, Noel eğlenceleri sırasında bir aracın kalabalığın arasına dalması sonucu,5 kişi hayatını kaybetti, 40’tan fazla kişi de yaralandı

ABD'de Noel Etkinliğine Saldırıda 5 Can Kaybı

ABD’nin Wisconsin eyaletindeki Waukesha kasabasında, Noel eğlenceleri sırasında bir aracın kalabalığın arasına dalması sonucu 5 kişi hayatını kaybetti, 40’tan fazla kişi de yaralandı.

Bölge polis teşkilatı, Facebook sayfasından paylaştığı bilgilerde, olayda ilk belirlemelere göre 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 40’tan fazla kişinin de yaralandığını açıklarken bu sayıların artabileceğini ifade etti.

Polis Şefi Dan Thompson, yaptığı açıklamada, saldırıyı düzenleyen kişinin gözaltına alındığını, olayda kullandığı aracın da kasabanın 32 km batısında terk edilmiş halde bulunduğunu açıkladı.

Olayın bir terör saldırısı olup olmadığı konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor. Ancak yetkililer, yaklaşık 72 bin kişinin yaşadığı kasabaya yönelik daha önceden bilinen herhangi bir tehdidin bulunmadığına dikkat çekiyor.

Sosyal medyada yer alan görüntülerde bir Noel etkinliği sırasında kırmızı renkli spor bir araba aniden kalabalığın arasına dalıyor. Görgü tanıkları, bir arazi aracının son sürat kalabalığın arasına daldığını söylüyor. Olay anında çok sayıda kişinin çığlıklar atarak panikle kaçışmaya başladığı görülüyor.

Polis yetkilileri olay anında bölgede bulunan polis memurlarının aracı durdurmak için ateş açtıklarını belirtti. Yetkililer, sürücünün ateş açarak karşılık vermediği kanısında olduklarını ifade etti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Başkan Joe Biden’a olayla ilgili bilgi verildiği ve gelişmelerin yakından takip edildiği açıklandı.

ABD’de 2015 yılında Oklahoma’da bir aracın kalabalığın arasına dalması sonucu 4 kişi hayatını kaybetmişti. Almanya’da da Berlin'de 2016 yılında bir Noel pazarına dalan araç 12 kişinin hayatına kaybetmesine neden olmuş, bu saldırıyı da yine IŞİD üstlenmişti.