ABD'de Sel Can Aldı: En Az 8 Ölü

ABD’nin Kentucky eyaletinde etkili olan yoğun yağışlar sonucu oluşan sel nedeniyle en az 8 kişi hayatını kaybetti. Çok sayıda ev ve işyeri de ağır hasar gördü

ABD'de Sel Can Aldı: En Az 8 Ölü

ABD’nin Kentucky eyaletinde etkili olan yoğun yağışlar sonucu oluşan sel nedeniyle, en az 8 kişi hayatını kaybetti. Çok sayıda ev ve işyeri de ağır hasar gördü.

Kentucky’nin doğusunda aniden bastıran güçlü yağışlar sonucu büyük ve güçlü bir sel oluştu. Sel ağaçları yerinden sökerken çok sayıda ev ve işyerinin ağır hasar görmesine neden oldu, araçları caddelerde sürükledi. Bölgede yaşayan çok sayıda kişi sel sularından kurtulabilmek için bulundukları binaların çatılarına çıkarak kurtarılmayı bekledi. Ekipler, onlarca vatandaşı helikopterlerle bulundukları yerden aldı.

Eyalet Valisi Andy Beshear, son olarak yaptığı açıklamada, sel nedeniyle şu ana kadar en az 8 kişinin hayatını kaybettiğinin tespit edildiğini söyledi ve yağışların devam edeceği uyarısında bulundu. Vali çok sayıda kişinin de halen daha kurtarılmayı beklediğini dile getirdi.


Aşırı yağışların eyaletin dağlık kesimi olan doğu bölgesinde toprak kaymalarına da neden olduğu belirtiliyor. Benzer şekilde komşu eyaletler Virginia’nın batısıyla, West Virgina eyaletinin güneyinde de yağışlar nedeniyle sel meydana geldiği haber veriliyor.

Ulusal Meteoroloji Dairesi, bölgede Cuma günü yoğun yağışlar beklendiğini duyurdu ve Kentucky’nin doğusu, West Virgina’nın büyük kesimi ve Virginia eyaletinin güneybatısında sel uyarısı yaptı.

Aşırı yağışların 3 eyalette toplam 31 binden fazla kişinin de elektriksiz kalmasına neden olduğu açıklandı.

Yetkililer yağışlar nedeniyle birçok yolun kullanılamaz halde olduğunu bu sebeple acil yardım ve hizmetlere yönelik çalışmaların da büyük oranda aksadığını belirtiyorlar. Kurtarma çalışmalarının gece boyu devam ettiği açıklandı.