ABD'de Tarihi Hortum Felaketi

Başkan Joe Biden. en az 5 eyaleti vuran hava olayının ABD tarihinin muhtemelen en büyük hortum felaketlerinden biri olduğunu söyledi. Yetkililer, bölgede 30'un üzerinde hortumun rapor edildiğini belirtirken, Kentucky valisi, ölü sayısının 70'i geçtiğini, 100'ü de geçebileceğini açıkladı

ABD'de Tarihi Hortum Felaketi
Hortumda yerle bir olan Kentucky eyaletinin Mayfield kentindeki mum fabrikası

Amerika’da mevsim normallerinin dışında seyreden fırtınalı hava koşulları onlarca can aldı. Farklı noktalarda etkisini gösteren hortumlar nedeniyle en az 70 kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Başkan Joe Biden. en az 5 eyaleti vuran hortumların ABD tarihinin en büyük hortum felaketi olabileceğini söyledi. Yetkililer, bölgede 30'un üzerinde hortumun rapor edildiğini belirtirken, Kentucky valisi, ölü sayısının 70'i geçtiğini, muhtemelen 100'ü de geçeceğini açıkladı.

Hortumlar, yayıldıkları alan itibariyle ülke tarihinde şu ana kadar kaydedilen en büyük kasırga niteliğinde.

Aşırı İklim Olayları Bu Yaz Zengin Ülkeleri de Vurdu

Ulusal Meteoroloji Dairesi (NWS), Kentucky, Tennessee, Illinois, Missouri ve Arkansas eyaletlerinde 36 farklı yerde hortum oluştuğunu açıkladı.

Earlington, Kentucky
Earlington, Kentucky

350 kilometreden fazla bir alana yayılan hortum ve fırtınalar nedeniyle birçok bina hasar gördü, binlerce kişi elektriksiz kaldı.

Biden: "Muhtemelen tarihin en büyük hortum felaketlerinden biri"

Haftasonunu geçirdiği Delaware eyaletinin Wilmington kentinde açıklama yapan Biden, yaşanan hava olayının ABD tarihinin muhtemelen en büyük hortum felaketlerinden biri olduğunu söyledi.

Federal hükümetin, hortum ve fırtınalardan etkilenen bölgelere yardım için elinden gelen ne varsa yapacağını vurgulayan Biden, Acil Durum Yönetim Dairesi'nin (FEMA) hortumlardan zarar görenler için acil barınma imkanları sağlayacağını bildirdi.

Kentucky'yi ziyaret etmeyi teklif ettiğini söyleyen Biden, Kongre'den de, felaketle başa çıkmak için gereken bütçe neyse onaylamasını isteyeceğini belirtti.

Biden, Çevre Koruma Dairesi EPA'ye de, iklim değişikliğinin fırtınalarda ne kadar etkisi olduğunu incelemesi talimatını vereceğini kaydetti.

"Eyaletin tarihinin en yıkıcı hortumu, ölü sayısı 100'ü aşabilir"

Kentucky Valisi Andy Beshear, yerel televizyon kanalı WLKY’den yaptığı açıklamada, eyalet genelinde acil durum ilan edildiğini, arama kurtarma çalışmalarında Kentucky Ulusal Muhafızları ve eyalet polislerinin devreye sokulduğunu belirtti. Eyaleti son 24 saat içinde en az 4 hortum vururken, 10 ilçeden can kayıpları haberleri geldiği belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER

ABD'de İklim Değişikliği Artık Daha Çok Önemseniyor 

Vali Beshear daha sonra düzenlediği basın toplantısında da, "Bunun, eyaletimizin tarihindeki en çok can kaybına yol açacak hortum olduğunu tahmin ediyorum" dedi.

Ölü sayısının 100'ü geçebileceğini kaydeden Vali Beshear, hortumun Mayfield'da bir mum fabrikasını vurduğu sırada içeride 110 civarında kişinin bulunduğunu söyledi.

Illinois eyaletinde de kasırga nedeniyle bazı binalar hasar gördü. Amazon firmasının Edwardsville kentindeki deposu da ciddi oranda hasar gören binalar arasında. Edwardsville emniyet biriminden yapılan açıklamada, deponun bir kısmının çöktüğü, olay yerinde kurtarma çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Arkansas eyaletinde de bir yaşlı bakım evi fırtınanın en fazla zarar verdiği binalar arasında. Bakım evinde yaralılara müdahaleler sürüyor.

11 Aralık 2021 - Amazon'un Edwardsville'deki deposu fırtınada kısmen çöktü
11 Aralık 2021 - Amazon'un Edwardsville'deki deposu fırtınada kısmen çöktü

Biden'den hortumların vurduğu eyaletlere yardım sözü

Başkan Joe Biden sabah saatlerinde Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, gelişmelerle ilgili bilgilendirildiğini belirtti. Biden, arama-kurtarma ve zarar tespit çalışmaları devam ederken, hortumlardan etkilenen eyaletlere ihtiyaçları olan ne varsa sağlanacağının sözünü verdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da, Biden'ın Acil Durum Yönetim Dairesi (FEMA) Başkanı Deanne Criswell, Beyaz Saray İç Güvenlik Danışmanı Liz Sherwood-Randall, Beyaz Saray Genel Sekreter Yardımcısı Jen O'Malley Dillon ve diğer ilgili yetkililerden, şiddetli hava koşulları ve hortumlar ile yürütülen çalışmalar hakkında brifing aldığı bildirildi.

Etkilenen eyaletlerin valileriyle görüşen Biden'ın, federal kaynakların hava koşulların en çok vurduğu bölgelere acilen aktarılması talimatı verdiği belirtildi.