ABD'den Rusya'ya Odesa Saldırısı Tepkisi

Rusya’nın Ukrayna’nın Odesa Limanı’nı hedef alan füze saldırısına ABD’den de tepki geldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı yazılı açıklamayla Rusya’yı kınadı

ABD'den Rusya'ya Odesa Saldırısı Tepkisi
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

Rusya’nın Ukrayna’nın Odesa Limanı’nı hedef alan füze saldırısına ABD’den de tepki geldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yaptığı yazılı açıklamayla Rusya’yı kınadı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yazılı bir açıklamayla, Rusya’nın Odesa Limanı saldırısını en sert şekilde kınadığını dile getirdi. Blinken “ABD, Rusya’nın bugün Odesa Limanı’na yaptığı saldırıyı en sert şekilde kınıyor. Ukrayna’nın tarım ürünlerini, Karadeniz üzerinden ihraç etmesine olanak tanıyan anlaşmanın karar bağlanmasından sadece 24 saat sonra Rusya, anlaşma uyarınca tarım ürünlerinin sevkiyatının yapılacağı tarihi limana saldırarak verdiği sözleri ihlal etti. Kremlin, Ukrayna’ya saldırıları devam ederken milyonlarca sivilin de emniyeti ve güvenliğini hiçe saymaya devam ediyor. Karadeniz’de uyguladığı ablukayla Rusya, Ukrayna’yı ekonomik gücünden ve gıda tedariğinden mahrum bırakıyor” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı, İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasına da atıfta bulunarak Rusya’nın bu saldırıyla anlaşmaya ve güvenilirliğine ciddi bir darbe vurduğunu söyledi. Blinken “Bu saldırı, Rusya’nın dün imzalanan anlaşmaya bağlılığına ciddi bir gölge düşürmekte, Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin çalışmalarını baltalamakta ve Ukrayna’nın kritik gıda stoklarının, dünya pazarlarına ulaşmasının altını oymaktadır. Rusya, derinleşen küresel gıda krizinin sorumlusudur ve bu saldırganlığına son vermek ve anlaşılan şartlara uymak zorundadır” dedi.

Odesa Limanı
İLGİLİ HABERLER

Rusya: "Odesa Limanı Saldırısıyla Alakamız Yok"