ABD'den Türkiye ve Yunanistan'a Çağrı

ABD’den Türkiye ve Yunanistan’a Ege’de tansiyonu düşürme çağrısı geldi. Abd Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde konunun gündeme gelmesi üzerine sözcü diplomasi yolunu işaret etti

ABD'den Türkiye ve Yunanistan'a Çağrı
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price

ABD’den Türkiye ve Yunanistan’a Ege’de tansiyonu düşürme çağrısı geldi. Abd Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde konunun gündeme gelmesi üzerine sözcü diplomasi yolunu işaret etti.

Türkiye ve Yunanistan arasında son dönemde gerginleşen ilişkiler ve Yunanistan’ın Türkiye yakınlarındaki adaları silahlandırması konusu ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde Sözcü Ned Price’e soruldu. Sözcü, iki NATO müttefiki ülkenin farkılılıkları diplomasi yoluyla barış içerisinde çözmesi gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price günlük basın brifinginde Yunanistan’ın adaları silahlandırmasıyla ilgili ABD’nin pozisyonuna yönelik bir soruya “Bizim pozisyonumuz birkaç hafta önce duyduğunuzla aynı. Tüm ülkelerin egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmalı. Biz NATO müttefiklerimiz Türkiye ve Yunanistan’ı bu konuda bölgede barışı ve güvenliği sağlamak ve farklılıklarını çözmek için diplomasi çerçevesinde birlikte çalışmaları konusunda teşvik ediyoruz. Müttefiklerimizi tansiyonu yükseltecek bir dil kullanmaktan kaçınmaya davet ediyoruz. Türkiye ve Yunanistan şüphesiz güçlü ortaklar. Her ikisi de NATO’da ABD’nin anahtar konumdaki müttefikleri. Her iki ülkeyi de tansiyonunun yükseltilmemesi konusunda uyarıyoruz” yanıtını verdi.