ABD'den Ukrayna'ya Uçaksavar Füze Sistemi

ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) bugün yapılan açıklamada ABD'nin, Ukrayna'ya iki NASAMS karadan havaya füze sistemi, dört ek topçu savar radarı ve 150 bin adet 155 milimetrelik topçu mühimmatı göndereceğini bildirdi

ABD'den Ukrayna'ya Uçaksavar Füze Sistemi

ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) bugün yapılan açıklamada ABD'nin, Ukrayna'ya iki NASAMS karadan havaya füze sistemi, dört ek topçu savar radarı ve 150 bin adet 155 milimetrelik topçu mühimmatı göndereceğini bildirdi.

820 milyon dolarlık yardım paketi Başkan Joe Biden tarafından Madrid'deki NATO liderler zirvesi kapsamında dün açıklanmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Biden ABD’nin Avrupa'daki Varlığını Güçlendirecek

Pentagon bugün konuyla ilgili daha fazla ayrıntı da verdi ve güvenlik desteğinin bu son turunun Yüksek Hareket Yetenekli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) için ek mühimmatı da içerdiğini aktardı.

ABD'nin yeni askeri yardımının Rus topçu bataryalarına karşı mücadele veren Kiev'e destek olması bekleniyor. Rusya Ukrayna'nın doğusunda kara harekatını ilerletirken, Rus ordusu Ukrayna kentlerine uzun menzilli füze saldırılarını da arttırdı. Moskova, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde iki ayrılıkçı bölgenin kontrolunu ele geçirmek için uğraşıyor.

FILE: The U.S. Treasury building, Washington, Sept. 29, 2008.
İLGİLİ HABERLER

ABD’den Rusya’ya Yeni Yaptırımlar

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna işgaline başlamasından bu yana ABD açıkladığı bu son yardım dahil Kiev'e toplam 6 milyar 900 milyon yardım sözü verdi.