ABD’den Ukrayna’ya Yeni Güvenlik Yardımı Paketi

Biden yönetimi Ukrayna’ya yaklaşık 800 milyon dolarlık yeni güvenlik yardımı açıkladı. Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili yardım paketinin insansız hava araçlarını ve ilk kez mayına dayanıklı arazi araçlarını kapsadığını belirtti

ABD’den Ukrayna’ya Yeni Güvenlik Yardımı Paketi

Biden yönetimi Ukrayna’ya yaklaşık 800 milyon dolarlık yeni güvenlik yardımı açıkladı. Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili yardım paketinin insansız hava araçlarını ve ilk kez mayına dayanıklı arazi araçlarını kapsadığını belirtti.

İsmini vermemek koşuluyla gazetecilere bilgi veren savunma yetkilisi, güvenlik paketinin 775 milyon dolar değerinde olacağını, ilave cephane ve 16 adet Obüs sistemini kapsayacağını söyledi.

Güvenlik paketi ilk kez mayına dayanıklı araçları kapsıyor

Yeni paket 15 adet gözetleme ve keşif amaçlı Scan Eagle insansız uçak sistemleri, 40 adet MaxxPro Mayına Dayanıklı Pusu Korumalı Araç (MRAP) ve yaklaşık bin adet Javelin tanksavar füzeyi kapsıyor.

Savunma yetkilisi, ABD’nin Ukrayna’ya ilk kez Scan Eagle sağlayacağını söyledi. Yetkili daha önce başka bir ülkenin bu insansız hava araçlarını Ukrayna’ya sağladığını belirtti; ancak ayrıntı vermedi.

Associated Press haber ajansına konuşan iki yetkili de yeni güvenlik yardımı paketinde taşınabilir, dayanıklı, mancınıkla fırlatılan ve geri alınabilen insansız hava araçlarının olduğunu doğruladı.

Yeni pakette olası kara operasyonları öncesinde mayınlı arazilerin temizlenmesinde kullanılan zırhlı araçlar da ilk kez yer alıyor.

Güvenlik yardımı paketinin içeriği, bir yandan Ukrayna'nın sahadaki topçu ateşi savaşını desteklemeyi, diğer yandan da güneydeki Herson kentinde karşı saldırıyı desteklemek üzere cephanenin güçlendirilmesini amaçlıyor.

İLGİLİ HABERLER

Erdoğan Zelenski ve Guterres'ten Üçlü Zirve

Toplam yardım miktarı 10 milyar doları geçti

Son yardım paketiyle birlikte 24 Şubat’ta başlayan Rus işgalinden bu yana ABD’nin Ukrayna’ya gönderdiği askeri yardımın miktarı 10,6 milyar dolara ulaşıyor.

Rus güçler Ukrayna’nın doğusunda bazı kazanımlar elde etti ancak Ukrayna 2014’te Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da saldırıları yoğunlaştırmış durumda. Geçen hafta da Kırım’da bir hava üssünde dokuz adet Rus savaş uçağının imha edildiği bildirildi.

Rus liderler Kırım’daki tesislerin vurulmasının altıncı ayına yaklaşan çatışmada önemli bir tırmanmaya işaret ettiği uyarısında bulundu.