AB’den Google’a 4,1 Milyar Euro Rekor Para Cezası

Avrupa Birliği Genel Mahkemesi, rekabet kurallarını çiğnediği gerekçesiyle Google’ın 4,1 milyar Euro rekor para cezasına çarptırıldığı kararı onadı. Bu durumun diğer düzenleyici kurumları, ABD devi üzerindeki baskıyı arttırmak için teşvik edebileceği belirtiliyor

AB’den Google’a 4,1 Milyar Euro Rekor Para Cezası

Avrupa Birliği Genel Mahkemesi, rekabet kurallarını çiğnediği gerekçesiyle Google’ın 4,1 milyar Euro rekor para cezasına çarptırıldığı kararı onadı. Bu durumun diğer düzenleyici kurumları, ABD devi üzerindeki baskıyı arttırmak için teşvik edebileceği belirtiliyor.

ABD'li teknoloji devi Alphabet’in bünyesinde bulunan Google, AB'nin antitröst yani tekelleşmeyi önleyici kararına itiraz etmişti. Ancak karar, AB’nin Adalet Divanı’na bağlı en üst düzey mahkemesi olan Avrupa Genel Mahkemesi tarafından oyçokluğuyla onaylandı.

Daha önce 4,34 milyar Euro olarak talep edilen para cezası 4,125 milyar Euro’ya düşürüldü.

Cezadaki indirime rağmen, antitröst ihlali için açıklanan son rakam, rekor bir para cezası. AB antitröst uygulayıcısı, dünyanın en popüler internet arama motoruna, on yılı aşkın bir süredir devam eden üç soruşturmada toplam 8,25 milyar Euro para cezası verdi.

Karar, gelecek yıl yürürlüğe girecek olan ve ABD'li teknoloji devlerinin gücünü sınırlamayı amaçlayan dönüm noktası niteliğindeki kuralları güçlendirecek.

AB Rekabet Komisyonu karardan memnun

AB Rekabet Komiseri Margrethe Vestager, bu kararın Avrupa Birliği’nin uygulama çabalarını desteklemesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Bu, geçen yıl üç davadan ilki olan 2,42 milyar dolarlık para cezasına karşı açtığı davayı kaybeden Google için, ikinci mahkeme yenilgisi oldu.

Mahkemenin açıklamasında, "Genel Mahkeme, Komisyon'un Google'ın arama motorunun hakim konumunu pekiştirmek amacıyla Android mobil cihaz üreticilerine ve mobil ağ operatörlerine hukuka aykırı kısıtlamalar getirdiği yönündeki kararını büyük ölçüde teyit etmektedir" denildi.

Açıklamada, "İhlalin ciddiyetini ve süresini daha iyi yansıtmak amacıyla, Genel Mahkeme, Komisyon'un gerekçesinden bazı açılardan farklı olarak, Google'a 4,125 milyar Euro para cezası verilmesini uygun görmektedi " ifadesi kullanıldı.

Google hayal kırıklığına uğradı

Hukuki konularda Avrupa'nın en yüksek mahkemesi olan AB Adalet Divanı'na başvurabilen Google, karardan rahatsız.

Google sözcüsü, "Mahkemenin kararı tamamen iptal etmemesi bizi hayal kırıklığına uğrattı. Android, herkes için daha az değil, daha fazla seçenek yarattı ve Avrupa'da ve dünya çapında binlerce başarılı işletmeyi destekliyor" dedi.

Karar, Genel Mahkeme'nin bu yılın başlarında Intel ve Qualcomm aleyhindeki kararlarını bozmasının ardından Vestager için bir destek niteliğinde.

AB Rekabet Komiseri Margrethe Vestager, Büyük Teknoloji'ye karşı uyguladığı baskıyı işinin bir özelliği haline getirdi ve bu hareket ABD ve başka yerlerdeki düzenleyicileri de aynı şeyi yapmaya teşvik etti.

Margrethe Vestager şu anda Google'ın dijital reklamcılık işlerini, Meta ile Jedi Blue reklam anlaşmasını, Apple'ın App Store kurallarını, Meta'nın pazar ve veri kullanımı ile Amazon'un çevrimiçi satış ve pazar uygulamalarını araştırıyor.

Mahkeme, Rekabet Komisyonu’nun iPhone üreticisi Apple'ın aynı pazarda olmadığı ve bu nedenle Android'e karşı bir rekabet kısıtlaması olamayacağı yönündeki değerlendirmesini kabul etti.

Mahkemenin kararı desteklemesi, Apple'ın hakim olduğu söylenen müzik yayını pazarında, Apple'ın ticari uygulamalarına yönelik soruşturmalarında AB antitröst gözlemcisinin elini güçlendirebilir.

Komisyon 2018'deki kararında Google'ın Android'i, büyük üreticilere ve mobil ağ operatörlerine yaptığı ödemeler ve kısıtlamalar yoluyla genel internet araması alanındaki hakimiyetini pekiştirmek için kullandığını belirtmişti.

Google, diğer sayısız işletme gibi davrandığını ve bu tür ödemelerin ve anlaşmaların Android'in özgür bir işletim sistemi olarak kalmasına yardımcı olduğunu söyleyerek, AB'nin kararını, mobil yazılım platformlarının ekonomik gerçekliğine ayak uyduramamakla eleştiriyor.

2013 tarihli şikayeti Avrupa Birliği’ndeki bu davayı tetikleyen FairSearch, kararın akıllı telefon pazarında daha fazla rekabete yol açabileceğini açıkladı.

FairSearch avukatı Thomas Vinje, "Bu, Avrupa Komisyonu'nun haklı olduğunu gösteriyor. Google artık telefon üreticilerine kendi iradesini dayatamaz. Artık cihazlarını arama ve diğer hizmetlerde rekabete açarak tüketicilerin daha fazla seçenekten faydalanmasını sağlayabilirler" dedi.

Amazon’a antitröst yasasını ihlal ettiği suçlaması

Bir başka ABD devi Amazon’a da, antitröst yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle California’da dava açıldı.

California, şirketi, rekabeti bastırarak ve satıcıları diğer sitelerdeki ürünlerde daha yüksek fiyatlara zorlayan uygulamalarda bulunarak eyaletin antitröst yasalarını ihlal etmekle itham ediyor.

California Başsavcılığı, bugün San Francisco Yüksek Mahkemesi’nde açılan davanın 84 sayfalık iddianamesinde, Amazon'un diğer perakendecilerin rekabet etme kabiliyetine zarar veren sözleşme hükümleri yoluyla satıcıların başka yerlerdeki ürünler için daha düşük fiyatlar teklif etmesini etkili bir şekilde engellediğini belirtti.

Geçen yıl da başkent Washington’da bu konuda yapılan bir şikayet, bu yılın başlarında bir bölge yargıcı tarafından reddedilmişti. Bu karar şu anda temyiz sürecinde.

Ancak California'daki yetkililer, kısmen mahkeme celpleri ve satıcılarla, Amazon'un rakipleriyle ve şirketteki mevcut ve eski çalışanlarla yapılan görüşmeleri içeren iki yıldan uzun bir soruşturma sırasında toplanan bilgiler nedeniyle benzer bir akıbetle karşılaşmayacaklarına inanıyor.

California Başsavcısı Rob Bonta'nın makamından yapılan açıklamada, Amazon'un, satıcıların kendi internet siteleri dahil Amazon dışındaki sitelerdeki ürünler için daha düşük fiyatlar teklif etmesini etkili bir şekilde engellemek için sözleşme hükümlerini kullandığı ifade edildi.

Bu da diğer perakendecilerin rekabet etme kabiliyetine zarar veriyor.

Davada, Amazon’un politikasına uymayan satıcıların ürünlerinin, öne çıkan listelerden çıkarılmasını ve hesaplarının askıya alınması veya feshedilmesi gibi başka yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceği öne sürülüyor.

Bu politikanın, esasen satıcıları, diğer sitelerde daha yüksek fiyatlar listelemeye zorlayarak, perakende devinin e-ticaret hakimiyetini korumasına yardımcı olduğu iddia ediliyor.