AB'den Rusya'ya Referandum Yanıtı: "Yasadışı ve Hileli"

Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinde yapılan "Rusya'ya katılma" referandumunu "yasadışı ve hileli" olarak tanımlayan Avrupa Birliği, sonuçları tanımayacağını ve Rusya'ya 8'inci yaptırım paketinin hazırlandığını açıkladı

AB'den Rusya'ya Referandum Yanıtı: "Yasadışı ve Hileli"

Rusya'nın Ukrayna'nın Luhansk, Donetsk, Zaporijya ve Herson'da düzenlediği referandumdan yüzde 87 ila yüzde 99 oranında "Rusya'ya katılma yönünde" sonuç çıkması, uluslararası toplum tarafından reddediliyor. Referandumu "yasadışı ve hileli" diye tanımlayan Avrupa Birliği, sonuçları tanımayacağını ve Rusya'ya 8'inci yaptırım paketinin hazırlandığını açıkladı. Ukrayna, sonuçlarının ardından AB, NATO ve G7'den "Rusya'ya daha fazla yaptırım ve Ukrayna'ya daha fazla ağır silah yardımı" talep etti.

İLGİLİ HABERLER

Referandum Sonuçlandı: "Rusya’ya Katılma Kararı"

Rusya'nın, Ukrayna sınırındaki 4 bölgede "Rusya'ya katılma" konusunda düzenlediği referandumun sonuçlanmasının ardından, Avrupa'da sesler yükseldi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, "Ukrayna'nın halkını savunacağına dair" güvence vererek, AB, NATO ve G7'ye Ukrayna'ya desteği arttırma çağrısı yaptı. G7 ülkeleri ise, bu "sözde referandumun sonuçlarını asla tanımayacakları" yanıtını verdi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Komiseri Josep Borrell, Moskova'nın Ukrayna bölgelerinde düzenlediği referandumun "ilhak referandumları" olduğunu belirterek, bu girişimi kınadı. Avrupa'nın bu "manipüle edilmiş ve yasadışı" girişimleri desteklemeyeceğini belirtti.

Borrell, referandum boyunca günlerdir dile getirdiği uyarılarını sürdürerek, Rusya'nın referandum sonuçlarını açıklamasının ardından yayınladığı mesajında, "Bu girişim, sistematik insan hakları ihlalleri bağlamında, Ukrayna'nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün bir başka ihlalidir. Rus işgaline karşı çıkmaya ve direnmeye devam eden Ukraynalılar'ın cesaretini selamlıyoruz" dedi.

"Kuzey Akım sızıntısı kasıtlı saldırı"

Avrupa'nın enerji altyapısına yönelik herhangi bir saldırıya karşı da uyarıda bulunan Borrell, "Mevcut tüm bilgiler, Baltık Denizi'ndeki Kuzey Akım 1 ve 2 gaz boru hatlarında ortaya çıkan sızıntıların kasıtlı bir eylemin sonucu olduğunu gösteriyor" dedi. Borrell, "Avrupa'nın enerji altyapısında herhangi bir 'kasıtlı kesinti' kesinlikle kabul edilemez. Böyle bir girişim de tarafımızdan güçlü ve birleşik bir yanıtla karşılanacaktır" ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Kuzey Akım Gaz Hatlarına Saldırı mı Düzenlendi?

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ile yaptığı görüşmenin ardından Salı akşamı bu sızıntının "bir sabotaj eylemi" olduğunu dile getirmişti. Borrell, "Bu olaylar tesadüf değil ve hepimizi etkiliyor. Ne olduğuna ve neden olduğuna ışık tutmak için her türlü soruşturmayı destekleyeceğiz ve enerji güvenliği direncimizi arttırmak için ek adımlar atacağız" dedi.

Danimarka Savunma Bakanı Morten Bodskov da bölgedeki güvenlik durumunun kaygı yarattığını belirten NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Rusya'nın Baltık Denizi bölgesinde ciddi bir varlığı söz konusu. Savaş tehditlerini sürdürmelerini bekliyoruz " dedi.

Danimarka Savunma Bakanı Bodskov, sızıntılara ilişkin inceleme başlaması için bir ya da iki hafta süre geçmesi gerekebileceğini belirtti. Bunun nedeni, sızıntı civarındaki bölgede inceleme yapılması için suların durulması gerekliliği.

Doğalgaz boru hattı altyapı ve ulaşım firması Gasunie Deutschland’dan Jens Schumann, "Boru hattı kazalarına yanıt verecek iyi ekipler yerinde hazır. Hem karada hem denizde acil durum için envanter ve uzmanlar var. Bu da onarım yapılabileceği konusunda iyimser olmamı sağlıyor" şeklinde konuştu.

Ancak Alman güvenlik daireleri, büyük miktarda tuzlu suyun borulara girmesi durumunda bunun aşınmaya neden olabileceği ve Kuzey Akım 1 boru hattının kullanılamaz hale gelebileceğinden kaygılanıyor.

Avrupa'nın enerji bağımlılığını azaltmak için inşa edilen, yılda 10 milyar metreküp gaz kapasiteli Baltık Borusu'nun, Norveç ve Polonya arasındaki hattının hizmete açıldığı gün, iki Kuzey Akım boru hattında meydana gelen hasarın tesadüf olmadığı ve "sabotaj" senaryosunun ön planda olduğu belirtiliyor.

Danimarka ordusunun Salı günü yaptığı açıklamaya göre, Güney İsveç ve Polonya arasında, Danimarka'nın Bornholm Adası'nda 26 Eylül Pazartesi gününden bu yana tespit edilen üç büyük sızıntı, yüzeyde çapı 200 metre ile 1 kilometre arasında değişen kabarcıklarla görülebiliyor.

"Kuzey Akım'a olası saldırıdan Rusya'yı sorumlu tutmak aptallık"

Öte yandan Kremlin'den bugün yapılan açıklamada Rusya'nın Kuzey Akım boru hatlarına yönelik olası bir saldırının sorumlusunun Rusya olduğunu iddia etmenin saçmalık olduğu kaydedildi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, günlük basın toplantısında, boru hattındaki durumun soruşturulması gerektiğini ve hasarlı boru hatlarının onarımına ilişkin takvimin belirsiz olduğunu söyledi.

Peskov, boru hatlarına yönelik olası saldırının sorumlusunun Rusya olabileceğine ilişkin iddialar hakkındaki soruya, "Bu beklenen bir durum ve tahmin edileceği gibi aptalca" şeklinde yanıt verdi.

Peskov, hasarlı boru hatları hakkında, "Bu bizim için büyük bir sorun çünkü öncelikle Kuzey Akım 2’nin her

iki hattı da gaz dolu. Tüm sistem gaz pompalamaya hazır ve gaz çok pahalı. Şimdiyse havaya uçuyor. Avrupa’ya gaz tedarikinde bir rota kaybettik " dedi.

Stoltenberg: "Sahte referandum"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de çatışmaların tırmanmasından da endişe ettiğini belirterek, "Sahte referandum, Rusya'daki silahlı kuvvetlerin seferberliği ile birleştirilen nükleer retorik, tüm bunlar çatışmanın ciddi bir şekilde tırmanması anlamına geliyor" dedi.

AB'den 8'inci yaptırım paketi

Referandumun son bulduğu gün Kiev'e giderek temaslarda bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna da, Rusya'nın gerçekleştirdiği referandumların "maskaralık ve bir maskeli balodan" ibaret olduğu dile getirerek, Fransa'nın, Ukrayna halkına "güçlü desteğinin süreceğini" dile getirdi. Fransız BFM TV'ye konuşan Bakan Colonna, "Moskova'nın düzenlediği referandumda hiçbir samimiyet yok. Bu bir maskeli balo. Hiçbir meşruiyeti yok, değeri yok. AB olarak, 8'inci yaptırım paketinin hazırlığı içindeyiz" dedi.

Meloni-Zelenski dayanışması

İtalyan seçimlerinin galibi, Başbakan olması beklenen aşırı sağcı lider Giorgia Meloni de, "Ukrayna halkının İtalya'nın sadık desteğine güvenebileceğini" belirtti. Meloni'nin seçilmesini kutlayan Zelenski, Twitter hesabından İtalyanca, "İtalya'nın Rus saldırganlığına karşı mücadelede Ukrayna'ya verdiği desteği takdir ediyoruz. Yeni İtalyan hükümetiyle verimli bir ortaklık için sabırsızlanıyoruz" mesajını paylaştı. Meloni de bu mesaja İngilizce olarak, "Güçlü olun ve inancınızı sarsmadan koruyun. İtalya'nın desteğine de güvenebilirsiniz" yanıtını verdi.

İtalya'nın Kardeşleri Partisi lideri Giorgia Meloni
İLGİLİ HABERLER

İtalya Seçimlerinin Galibi Giorgia Meloni Liderliğindeki Aşırı Sağ Parti

Arzu Çakır