ABD'li Senatör Graham Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Görüştü

ABD yönetimine Suriye konusunda sert eleştiriler yönelten Cumhuriyetçi Parti Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin 8 Ocak’taki Ankara ziyaretinin aksine en üst düzeyde kabul edildi

ABD'li Senatör Graham Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Görüştü

ABD yönetimine Suriye konusunda sert eleştiriler yönelten Cumhuriyetçi Parti Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, Ankara ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Graham’ın, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı ve PYD-YPG konusunu görüşmek üzere temaslar yürüten Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin 8 Ocak’taki Ankara ziyaretinin aksine en üst düzeyde kabul görmesi dikkat çekti. Bugün Graham’la Suriye konusunda görüş alışverişi yaptığı açıklanan Erdoğan, kendisiyle görüşmek isteyen Bolton’u kabul etmemiş ve “Mutahabı İbrahim Kalın’dır” demişti.

Graham’ın bugün Erdoğan ile görüşmesinde ise, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da yer aldı. Graham’ın Erdoğan ile görüşmesinde ana gündem maddesini Suriye konusu oluşturdu. Graham, öncesinde Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile bakanlıkta bir araya geldi. Bu görüşmelere ilişkin Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri’nden herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Ancak Graham’ın Suriye konusunun yanı sıra Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini de gündeme taşıdığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da bugünkü toplantısında, ABD'li senatör Lindsey Graham’ın Suriye konusunda Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun yanı sıra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan ile de görüşmeler yapacağını açıklamıştı.

Graham, ABD’de Trump’ın Suriye çekilme kararı ve sonrasındaki açıklamalarına sert tepki gösteren isimlerden birisiydi. Graham, Ankara ziyaretine ilişkin de Türkiye’yle ABD arasında müttefiklik ilişkilerini vurgulayan açıklamalara imza atmıştı. Graham, “Yakın gelecekte Suriye’nin kuzeydoğusunda ortak çıkarlarımız ve güvenlik kaygılarımızı görüşmek üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Türkiye’de Türk toplumunun parçası olarak ekonomiye, kültüre ve demokrasiye katkıda bulunan milyonlarca Kürt var. Ama uzun süredir Suriyeli Kürtler’in arasında Türkiye’ye yönelik meşru bir ulusal güvenlik tehdidi teşkil eden unsurlar olduğunu da söylüyorum. Türkiye’nin YPG unsurlarıyla ilgili kaygısı Türkiye’nin sınırlarının güvenli ve her tehditten korunaklı olacak şekilde giderilmeli. Suriye’deki her türlü nihai çözüm Türkiye’nin ulusal güvenlik çıkarlarını ve kaygılarını gidermeli. Suriye’deki misyon henüz sona ermedi. IŞİD’in bir daha dönmeyecek şekilde yok edilmesinin sağlanması için ortaklarımız ve müttefiklerimizle çalışmaya devam etmeliyiz” demişti.