“ABD’nin Taziyesini Kabul Etmiyoruz”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD’nin dün İstiklal Caddesi’nde düzenlenen saldırıyla ilgili taziyesini kabul etmediklerini söyleyerek, "Amerikan Büyükelçiliği’nin taziye dilemesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz" dedi. Soylu ayrıca, saldırıya güçlü bir yanıt verileceğini dile getirdi

“ABD’nin Taziyesini Kabul Etmiyoruz”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD’nin dün İstiklal Caddesi’nde düzenlenen saldırıyla ilgili taziyesini kabul etmediklerini söyledi.

Saldırının düzenlendiği İstiklal Caddesi’nde açıklamalarda bulunan Soylu, “Biz, bize verilen mesajı biliyoruz. Bize verilen mesajı aldık ve bize verilen mesajın da ne olduğunu biliyoruz. Tekrar altını çizerek ifade ediyorum; Amerikan Büyükelçiliği’nin taziye dilemesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz. Kobani’yi, terör bölgelerini besleyen ve oradan Türkiye’nin huzurunu bozmaya çalışan bu anlayışa kendi Senatolarından para gönderen bir devletle müttefikliğimiz elbette ki tartışılmalıdır” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

ABD’den Taziye Mesajları

"Nasıl koordine edildiğini bildiğimiz bir terör yapısı"

Türkiye’nin kimsenin düşmanı olmadığını kaydeden Soylu, “Kimseye kalleşlik yapmıyoruz ama bu kalleşliklere elbette ki tahammül edecek gücümüzün kalmadığını ifade etmek istiyorum” dedi.

Soylu, operasyonların devam ettiğini belirterek, eğer yakalanmasaydı zanlıların bugün Yunanistan’a kaçmayı planladığını dile getirdi. Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nasıl ve ne şekilde koordine edildiğini bildiğimiz, nereden hareketlendiğini bildiğimiz bir terör yapısıyla karşı karşıyayız. PYD’yi orada kim besliyorsa, PKK’ya kim iç istihbarat sağlamaya çalışıyorsa fail odur. Piyonları çok fazla tartışmanın bir anlamı yoktur.”

“Alınan mesaja çok güçlü bir yanıt verilecek”

Alınan mesaja çok güçlü bir yanıt verileceğini söyleyen Soylu, olay sonrası yapılan bir teknik dinlemede terör örgütünün saldırganın öldürülmesi talimatı vererek, olayın çözülmesini engellenme planında olunduğunun ortaya çıktığını kaydetti.

İLGİLİ HABERLER
İstiklal Caddesi Saldırısı Failinin Kimliği Açıklandı

İstanbul Saldırısında Hayatını Kaybedenlere Son Veda


İstanbul İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin cenazeleri defnedilmeye başlandı. Saldırıda hayatını kaybeden Arzu Özsoy ve kızı Yağmur Uçar’ın tabutları Türk bayraklarına sarılırken yakınları gözyaşlarına boğuldu. Patlamada 6 kişinin hayatını kaybederken ikisi ağır 81 kişinin de yaralandı. Polis, aralarında bombayı yerleştirdiği belirtilen Suriyeli bir kadının da bulunduğu 47 kişiyi gözaltına aldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlamaya ilişkin, “olayın failinin gözaltına alındığını” belirterek, “Elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde, PKK/PYD terör örgütü” dedi. İddiaları yalanlayan PKK, sivilleri hedef almadığını savundu. PYD/YPG'nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri'nden de ''Saldırıyla ilgimiz yok'' açıklaması geldi.