Açık Toplum Vakıfları Türkiye Nedir?

Türkiye'de dış sermaya ile kurulmuş vakıfları tanımak istermisiniz ? Bu vakıfların çalışmalarını kendileri anlatıyor.

Açık Toplum Vakıfları Türkiye Nedir?

Türkiye'de yerleşik, yabancı sermaye ile kurulmuş vakıfları tanımak için sorduğumuz soruya yine kendi tanıtım sayfalarından hayırladığımız ve bu vakıflar hakkında basında çıkan haberleri sizlere sunuyoruz.

Türkiye'de yabancı sermaye ile kurulan vakıflar hakkında kamuoyunda şühpeler bulunduğu ve tartışmalara sebep verdiği bilinmektedir.Son olarak Osman Kavala yargı kararları  ile bu vakıfların tekrar gündeme geldiği bilinmektedir.

Özellikle iddia edilen bu vakıfların gezi olaylarında ki rolleri olması

Açık Toplum Vakfı Neyi Amaçlamıştı ?

George Soros tarafından tasarlanan ve yıllık bütçesi 1 milyar doların biraz üzerinde olan Açık Toplumları, dünya çapında insan hakları, adalet ve hükümetlerin hesaplığı büyük çalışan grupları için en özel fon sağlayıcısıdır. Dünyada, onun biri önde gelen yerel uzmanlarından oluşan bir yönetim kuruluna sahip 20'den fazla ulusal ve temelden oluşan bir ağ üzerinden 120'nin üzerinde yaşayan faaliyetler gösteriyoruz.

Açık Toplum, 2001'den bu yana Türkiye'de çalışmalar ve 2008'de İstanbul'da bir Türkiye vakfı kurmuştur. Çok geniş bir yelpazedeki yerel ortaklarla birlikte çalışan vakıf, Türkiye'yi uzun süren devam eden ve anda endüstriyel olan AB'ye giriş süreci için çalışmalar için çalışmalar yürütmüştür. Diğer tercihleri ​​​​arasında, eğitim standartlarının kullanılması, bakım planlaması, tartışma ve eğitim sistemlerine müdahale konusunda yardımcı yer alır.

Açık Toplum Vakıf'ın Türkiye'deki tüm organizasyonlar hem İçişleri Bakanlığı tarafından hem de Vakıflar ile genel müdürlüğünde.

Vakıf, Kasım'de Türkiye'nin 2018 başarı ve ekonomik kalkınmasına olumlu yön kazandıran hükümetlerini hedeflediğini ifade etmiştir.

Açık Toplum'un Türkiye'de Sağladığı Fonlar

 • 2018'de kapanmadan önce, Türkiye vakfımız sivil topluma yaklaşık 2 milyon bağışta bulunmuştu
 • Açık Toplum, 2001'den bu yana Türkiye'deki projelere 35 milyon doların üzerine yatırım yapmayı planlıyor
 • Küresel politikamız, yazımız bir yıllık kitap tüketmek kitaplarının kitaplarını okumamıştır.
 • Ortada Birleşik krallık, İsveç, Almanya, Hollanda ve Avrupa Birliği'nden birçok yerde, çok yönlü ve birlikte özel tesislerimiz okulları yer alıyor. 

Dokuz Maddede Açık Toplum'un Türkiye

 1. Kritik satışa yönelik bilgiler toplumlaştırılmış, gelişmeye yönelik eğitim hizmetleri kapsamında Açıköğretim Türkiye'nin önde gelen kamu hizmetleri kapsamındaki amaçlanan fon sağlayıcılarından.
 2. Vakıf, 2004-2014 arasında herhangi bir seçim ve seçim analiz eden rapor yayınlayan bir grup seçkin siyasiden oluşan bağımsız Türkiye Komisyonu'na fon sağlamak da dahil olmak üzere, Türkiye'nin şu anda olan AB'ye sağlam olmak için oluşturulan çalışmalar için oluşturmuştur. . 
 3. 2017'de, vakıf Türkiye'deki nüfusla ilgili olarak kapsamlı bir şekilde kapsamlı ankete fon için. Bu ankette 2000 Türkiye vatandaşı ve 8000 mülteci ile görüşülmüştür. Anket için elde edilenler, taşıtlar ev sahiplerinin de gençlerin ilgi ve tutumları konusunda mutlu yeni içgörüler sunmuştur.
 4. Vakfın engellilerin "hayatta kazanımı" devam ediyor.
 5. Vakfın eğitim projeleriyle ilgili eğitimler arasında gençlerin okula gidişini destekleme, eğitim öğretim için Türkçe eğitimleri ve Türk, eğitim ve STK'ların paylaşabilmeleri ve yardımlaşma kurslarına katılmaları bir “mülteci için seçme” programlarını desteklemede var olan. 
 6. Açık Toplum, Avrupa'daki Roman topluluklarının önemli bir destekçisidir. Türkiye'deki bu çalışmalar, bir ve resim kursuna başlamaya ve bir küçük köprünün genelini, aynı proje ekibini desteklemek için geniş kapsamlı projelerini ve aynı ekiplerini kapsıyordu.
 7. Açık Toplum Vakıfları Türkiye şubesi, ana kabul edilebilir Türkiyeda tablo olarak destek ve münazarayı göstermiştir.
 8. Açık Toplum Vakıflarının eğitimleri, sanattaki sansürle tartışma ve düzenleme için çalışmalar yürüten çalışmalardır. 
 9. Haklarına bağlı olarak, Türkiye'nin korunmasına yönelik bir şekilde, Türkiye'nin korunmasına yönelik bir iş için.

Necip Hablemitoğlu Alman Vakıfları Araştırmaları 

Yazdığı kitaplarla kendisini hedef tahtası yapan ve maalesef Aralık 2002’de “faili meçhul” bir cinayete kurban giden değerli araştırmacı, Cumhuriyet Tarihçisi Dr. Necip Hablemitoğlu bu kitabında Alman vakfılarının Türkiye’deki faaliyetlerine, yapısına ve bağlantılarına mercek tutuyor. Bu vakıfları Bergama’da altın madeni işletilmesinin önüne geçmeye iten dinamikleri inceliyor. Söz konusu vakıflarla işbirliği yapan Türk aydınlarının tutumunu eleştiriyor ve bu kişilerin eylemlerinin ne tür amaçlara hizmet ettiğini gözler önüne seriyor. Sivil Toplum Kuruluşlarının ve bireylerin Avrupa kökenli kurum ve kuruluşlarla olan ilişkilerinin ne tür riskler içerebileceği konusunda kamuoyunu aydınlatıyor, düşündürüyor...

Basında Açık Toplum Vakıfları Türkiye 

BBC

Euronews 

Hürriyet

Kenan Kıran

Files