Akar’dan “ABD Gözlem Noktası Vuruldu” Yanıtı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde "ABD gözlem noktasını vurduğu" iddiasına ilişkin, "Bizim koalisyon güçlerine veya sivillere zarar vermemiz söz konusu bile olamaz. Bizim tek hedefimiz var, o da teröristler. Terörist neredeyse hedefimiz orası" dedi

Akar’dan “ABD Gözlem Noktası Vuruldu” Yanıtı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde "ABD gözlem noktasını vurduğu" iddiasına ilişkin, "Bizim koalisyon güçlerine veya sivillere zarar vermemiz söz konusu bile olamaz" dedi.

Akar, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından AK Parti Genel Merkezi'nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Milli Savunma Bakanlığı bu sabah Akar’ın açıklamalarını paylaştı.

Pençe Kılıç Harekatı'ndaki son duruma ilişkin soru üzerine Akar, "Terörü sona erdirmek, ülkemizin ve milletimizin, sınırlarımızın güvenliğini sağlamak için ne gerekiyorsa yaptık, yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar
İLGİLİ HABERLER

"Türkiye Saldırılara Yanıt Vermeye Devam Edecek"

“326 terörist etkisiz hale getirildi”

Pençe Kılıç Harekatı’nın başarıyla devam ettiğini ifade eden Akar, “Harekat, hava ve kara ateş destek vasıtalarıyla yapılan cezalandırma atışları ile devam ediyor. Harekatta şu ana kadar 326 terörist etkisiz hale getirildi” açıklamasında bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Suriye'nin kuzeyinde "ABD gözlem noktasını vurduğu" iddiasının sorulması üzerine ise Bakan Akar, şu yanıtı verdi:

"Bizim koalisyon güçlerine veya sivillere zarar vermemiz söz konusu bile olamaz. Bizim tek hedefimiz var, o da teröristler. Terörist neredeyse hedefimiz orası. Sivillere, çevreye zarar vermemek bizim en önemli ilkemiz.”

Bir gazetecinin "Suriye'de liderler düzeyinde bir görüşme ne zaman gerçekleşir" demesi üzerine Akar, "Küçük-büyük, irili-ufaklı bir sürü gelişme var. Bunlar şekillenir, sonuçlanır, buna göre bakılır. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz" dedi.

Akar, dün ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake ile görüşmüştü.

Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı önceki gün yaptıkları açıklamalarla, Türkiye'nin düzenlediği hava harekatlarının, Suriye'deki Amerikalı personelin güvenliğini doğrudan tehdit ettiğini bildirmişti.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder
İLGİLİ HABERLER

"Hava Saldırıları Amerikalı Personelin Güvenliğine Tehdit"