Almanya'da Alım Güçünün Düşmesi

Avrupalı işadamları birliği doğu Almanya Bölge Başkanı Halil Kaya Almanya'da son yıllarda yaşanan ekonomik daralmanın ve alım güçünü düşmesini değerlendirdi.

Almanya'da Alım Güçünün Düşmesi
Halil Kaya -Avrupalı İşadamları Birliği Doğu Almanya Bölge Başkanı

Almanya'da alım gücünün düşmesi ilk defa yasanmiyor aslinda, bu düşüşü ilk olarak avro'ya geçişte yaşamıstık.Şimdi ise hem korona krizinin etkisi hem de Rusya Ukrayna savaşının etkisi ile tüm dünya da
olduğu gibi bir kriz yaşanmakta ve Almanya’da son 70 yılın en yüksek enflasyonu görülmekte.

Özellikle enerji fiyatlarinda tarihin görülmemiş artişlari meydana geldi. Ortalama gecen seneye göre %50 artis tüm fiyatlarin artmasiıa sebep oldu. Tüm bunlara bagli olarak gıda ürünlerinde ise yüzde 20'lik bir artış meydana geldi. Özellikle yağlarda % 50'ye varan bir artiş oldu. Şuan da toplam enflasyon yüzde 10'un
üzerine çıkmış durumda.


Tüm bu etkenler, Almanya'da insanlarin alım gücünü azalıtırken,Almanya’da yaşayan Türkleri en cok etkiledi. Türkiye kökenli vatandaşlarımızın faturaları ödemekte güçlük çektiği biliniyor. Türkiye kökenli vatandaslarimizin hane geliri Almanlara ve diğer göçmenlere göre oldukça düşük. 2021 yılı verilerine göre, Almanya’da bütün hanelerin ortalama aylık net geliri 1692 avro. Ortalama aylık net gelir,Alman hanelerde 1776, göçmenlerde 1375, Türk kökenli göçmenlerde ise maalesef sadece 1237 euro. Bunun yanında işsizlik oranın en yüksek olduğu toplum kesimi de yine Türkiye kökenliler. Almanya’da genel işsizlik oranı % 3,56 iken, bu oran Türkiye kökenlilerde % 7,05.

Almanya insanlarin%70' i fiyat artişlarindan etkilenmiş durumda sadece %30'luk bir kısım bu sürecten etkilenmediğini belirtiyor.

İligili haber