Almanya'da Sirenler Çaldı

Almanya’da afet olaylarında vatandaşları uyarmak amacıyla ülke genelinde “ulusal uyarı sistemleri” ikinci kez denemesi yapıldı..

Almanya'da Sirenler  Çaldı
Foto:Mustafa Ekşi

Berlin-

ülke çapında uyarı günü 8 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirilecekti. Bu eylem gününde federal ve eyalet hükümetlerinin yanı sıra katılımcı bölgeler, bağımsız şehirler ve belediyeler ortak bir tatbikatla uyarı cihazlarını test eddildi.

Uyarı siren deneme sırasında bir dakika boyunca telefonlarda siren sesleri duyuldu.

Federal Sivil Savunma ve Afet Yardımı Dairesi, yerel saatle 11.00'de Almanya'daki cep telefonlarına test amaçlı olarak siren sesi yolladı.Bu eylem gününde federal ve eyalet hükümetlerinin yanı sıra katılımcı bölgeler, bağımsız şehirler ve belediyeler ortak bir tatbikatla uyarı araçlarını test eddildi..

Federal Sivil Savunma ve Afet Yardımı Dairesi resmi sayfasında şöle bir açıklamaya yer verdi;

Saat 11:00'den itibaren, hücre yayını doğrudan cep telefonuna gönderilen bir uyarı mesajıdır. Daha fazla insana ulaşabileceğimiz başka bir uyarı aracı yok. Mesajı mümkün olduğunca çok sayıda vatandaşın almasını sağlamak için sizin yardımınıza güveniyoruz. Bu şekilde, bir uyarı durumunda teknik prosedürler ve ayrıca uyarı araçlarının kendileri işlevleri ve olası zayıf noktalar açısından kontrol edilir. Daha sonra, sorumlular gerekirse iyileştirmeler yapacak ve böylece nüfus uyarı sistemini daha güvenli hale getireceklerdir.

Ülke çapında 10 Eylül 2020'de yapılan ilk uyarı testinde sorun yaşanmış ve deneme başarısız olmuştu.