Almanya'da Yaşanan Enerji Krizinde İşletmeler Ne Yapmalı?

Netu Akademinin düzenlediği ''Enerji Krizinden güvenli çıkış'' panelinde uzmanlar bilgi verdi.

Almanya'da Yaşanan Enerji Krizinde İşletmeler Ne Yapmalı?
Foto:Netu
Almanya'da Yaşanan Enerji Krizinde İşletmeler Ne Yapmalı?
Almanya'da Yaşanan Enerji Krizinde İşletmeler Ne Yapmalı?
Almanya'da Yaşanan Enerji Krizinde İşletmeler Ne Yapmalı?
Almanya'da Yaşanan Enerji Krizinde İşletmeler Ne Yapmalı?
Almanya'da Yaşanan Enerji Krizinde İşletmeler Ne Yapmalı?

Berlln-

Avrupa-Türk İşletmeler Ağı (Netu Akademi), ''enerji krizinden güvenli çıkış''konulu panel düzenledi.

Alman ekonomisi daha pandeminin etkileri ile uğraş içinde iken, Rusya-Ukrayna harbi ile işletmeler için yepyeni zorluklar doğdu. Enflasyon rakamlarının rekorlara ulaşması ve tedarik zincirlerindeki sorunlar ile birlikte özellikle enerji krizi bir çok branş için varoluş mücadelesine dönüştü. Uzmanlara göre işletmelerin yüzde altmışı yatırımlarını ertelemiş durumda. Şirketlerin çeyreği personel sayısını küçültmede kararlı. Yüksek enerji hacmi bulunan işletmelerin yüzde onbiri ise faaliyetlerini enerji fiyatlarının ve vergilerin düşük olduğu yurt dışına taşıma konusunda kararlı.

Mevcut enerji krizi, şirketler için en önemli zorluklardan biri olarak dikkat çekilen panelde Netu konusunda uzman panalistlerle üyelerini bilgilendirdi.Panele katılan işadamları sorularına cevaplar verildi.

NETU Akademinin hazırladığı özel bir bilgilendirme etkinlikte şu sorular cevaplandırıldı.

Şirketim krizden nasıl çıkar?
Enerji fiyatları yükselmeye devam edecek mi?
Enerji krizi şirketim için varoluşsal bir tehdit haline gelecek mi?
Şirketim hangi destek ve hibelerden yararlanabilir?
Görünürde krizin bir sonu var mı?

Bu ve benzer sorular yoğun katılımlı programda işlendi. NETU Genel Sekreteri Önder Coştan’ın selamlamasının ardından NETU Akademiden sorumlu yönetim kurulu üyesi Levent Göktekin bir konuşma yaptı. NETU Akademinin güncel ekonomik konular hakkında bilgilendirme hizmetleri ile pandemi de olduğu gibi bütün krizlerde her zaman işletmelerin yanında olduklarını vurguladı.

 Akabinde Enerji Uzmanı, NETU Berlin Yönetim Kurulu Üyesi ve erul consulting şirketinin sahibi Mahmut Nedim Erul enerji fiyatlarının yükselişi ve şirketlerin izleyebileceği stratejiler hakkında bilgilendirdi. Ayrıca önemli istatistikler ve pratik örnekler ile davetlilere güncel krizin etkileri ve çözüm yolları hakkında bilgiler sundu. Bu doğrultuda şirketlere yönelik geliştirilen destek ve yardım olanakları da sunumun önemli bir bölümünü oluşturdu.

 Ardından enerji danışmanı Marc Schlassa kurumsal ve özel enerji tasarruf olanakları ve desteklenen “Energie-Audit” konularına değinerek misafirleri bilgilendirdi. Schlassa özellikle devletin sağladığı destek programlarının şirketlere sunduğu avantajları vurguladı.

 Sunumların ardından davetliler enerji konusunda şirketlerinin sorunları hakkında çok sayıda sorular sordu. Sonra NETU Akademiden sorumlu NETU Berlin Yönetim Kurulu Üyeleri Esat Bulut ve Levent Göktekin sunuculara teşekkür armağanları takdim ettiler.

 Akşamın sonunda zengin bir büfe eşliğinde hoş sohbetler ve networking yapıldı. 

 NETU, Avrupa-Türk İşletmeler Ağı Hakkında 

1994 yılından bu yana ağ oluşturma, deneyim alışverişi ve üye şirketlerin ekonomik tanıtımına kendini adamıştır. Dernek, uluslararası üyelik yapısıyla göçmen ekonomisinin geniş bir yelpazesini kapsamakta ve toplumun geneline önemli bir katkı sağlamaktadır. Siyasi, ekonomik, bilimsel ve kamu kuruluşlarıyla çok sayıda işbirliği ve ortaklığı bulunan NETU, önemli sosyal arayüzlerde sosyo-ekonomik bir aktör olarak kilit bir rol oynamaktadır. Çeşitliliğe değer verirken istihdam ve eğitim durumunun iyileştirilmesi ve toplumumuzun refahının artırılması derneğin temel kaygılarıdır.

NETU'nun faaliyet yelpazesi iki alana ayrılabilir. İlk olarak NETU, üye şirketlerinin ekonomik verimliliğini, profesyonelliğini ve sürdürülebilirliğini artırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla NETU, ulusal ve uluslararası ticari faaliyetlerle ilgili tüm sorular için bir platform sağlar. İkinci olarak, NETU kendisini göçmen ekonomisi için bir yetkinlik merkezi ve irtibat noktası olarak konumlandırmak istiyor. NETU, üyelerinin siyaset ve iş dünyasındaki sözcüsü ve aynı zamanda göçmen işletmelerine münhasır erişimi olarak, birçok yönde pilot bir işlev üstlenmektedir. NETU ekonomik, kurumsal ve siyasi olarak her açıdan bağımsızdır. . 

Videoreporter: Bedii Selvi
Röportaj: Mustafa Ekşi

İlgili Haber


Arşiv