Almanya’dan Doğalgaz ile İlgili Erken Önlem

Almanya, Rusya’dan doğalgaz arzıyla ilgili yaşanabilecek olası sıkıntıya karşı önlemlerini arttırma kararı aldı. Almanya Ekonomi Bakanı Habeck, “Erken uyarı seviyesinin açıklanmasıyla birlikte bir kriz ekibi toplandı” dedi

Almanya’dan Doğalgaz ile İlgili Erken Önlem

Almanya, Rusya’dan doğalgaz arzıyla ilgili yaşanabilecek olası sıkıntıya karşı önlemlerini arttırma kararı aldı.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck yaptığı açıklamada, arz konusunda şimdilik sorun yaşanmadığını ve piyasa operatörleri aracılığıyla arz akışının yakından takip edildiğini kaydetti.

Habeck, yine de önlemleri arttırmak istediklerini belirterek, “Erken uyarı seviyesinin açıklanmasıyla birlikte bir kriz ekibi toplandı” dedi. Habeck böylece, doğalgaz arzı güvenliğini arttırmak için gerekli önlemlerin alınabileceğini söyledi.

Almanya’nın mevcut doğalgaz acil durum planına göre “erken uyarı,” üç aşamalı uyarı sisteminin ilk aşaması olma özelliğini taşıyor ve bu aşamada devlet müdahalesine ihtiyaç duyulmuyor.

Tüm senaryolara karşı hazırlıklı olunmalı

Almanya’daki elektrik, doğalgaz ve telekomünikasyon sağlayıcısı Bundesnetzagentur'un başkanı Klaus Mueller de sosyal medya hesabından, erken uyarının amacının arzın aksamasını önlemek olduğunu kaydederek, tüketicileri ve piyasayı “tüm senaryolara karşı hazırlıklı olmaya” çağırdı.

Moskova, gaz ödemelerini kendi para birimi olan ruble üzerinden almayı planladığını açıklamıştı. Bu karara Almanya’nın da dahil olduğu G7 ülkeleri karşı çıkmış, karar doğalgaz arzıyla ilgili yaşanabilecek sıkıntılar konusundaki endişeleri arttırmıştı.

Almanya ve İtalya gibi enerji ihtiyacının yüzde 50'sinden fazlasını Rusya'dan tedarik eden AB ülkeleri, enerji bağımsızlığı için adım atılmadan Rusya’ya enerji ambargosu uygulanmasına karşı çıkıyor.