Almanya’nın ilk Türk Kütüphanesi Başkent Berlin’de Açıldı

Almanya’nın ilk özel Türk Kütüphanesi olan HİKMET KÜTÜPHANESİ’nin (Treffpunkt Hikmet Bibliothek) açılışı 29 Eylül 2022 Perşembe akşamı yapıldı. 

Almanya’nın ilk Türk Kütüphanesi Başkent Berlin’de Açıldı
Foto: Hüseyin İşlek
Almanya’nın ilk Türk Kütüphanesi Başkent Berlin’de Açıldı
Almanya’nın ilk Türk Kütüphanesi Başkent Berlin’de Açıldı
Almanya’nın ilk Türk Kütüphanesi Başkent Berlin’de Açıldı

Almanya’nın ilk Türk Kütüphanesi başkent Berlin’de açıldı

Almanya’nın ilk özel Türk Kütüphanesi olan HİKMET KÜTÜPHANESİ’nin (Treffpunkt Hikmet Bibliothek) açılışı 29 Eylül 2022 Perşembe akşamı yapıldı. 

Açılışta konuşan Rüştü Kam, Hikmet Kütüphanesi’nin bu güne gelene kadar zorlu bir süreçten geçtiğini belirterek şunları söyledi: “Hem Türkiye, hem de Alman resmi makamlarına yazdık. Onlardan da sadece tavsiyeler aldık, aferin dediler, sırtımızı sıvadılar ama biz yılmadık, bugüne kadar geldik. Bu kütüphane fevkalade büyük bir kültürel zenginliktir.”

Kam, ‘Hikmet Kütühanesi’nin 2007 yılında Türk Eğitim Derneği bünyesinde kurulduğunu ama açılışının    bu güne kadar çeşitli nedenlerden dolayı yapılamadığını söyleyerek kütüphanede yer alan yaklaşık 12 bin civarında Türkçe, Almanca ve diğer dillerdeki kitapların bir bölümünün üyelerin bağışlarıyla toplandığını belirtti. Bunların bildik dünya görüşlerinden herhangi birine eğilim göstermediği, her görüşe eşit uzaklıkta olan okunmaya değer görülen tüm kitapların ‘Hikmet Kütüphanesi‘nde mevcut olduğunu belirten Rüştü Kam, “Tüm kitapların ve yazarlarının isimlerinin elektronik ortama kaydettik, isteyen gelip burada kitap okuyabileceği gibi, alıp evine götürebilecek ve 1 ay içinde okuyup geri getirebilecek, bu süre içinde okuma işlemi bitmezse süre daha da uzatılabilecek.” şeklinde konuştu. 

Rüştü  Kam, kitap tanıtımı ve kitap okuma alışkanlığını geliştirmek için her hafta pazartesi günleri rutin okumalar gerçekleştireceklerini söyledi. Kütüphanede Der Spiegel dergisinin 1962-2005 yılları arasındaki tüm sayıları da arşiv olarak yer alıyor. Ağırlıklı olarak Türkçe kitapların yer aldığı kütüphanede Almanca, İngilizce ve diğer dillerde kitaplar da yer alıyor. Kitaplar, felsefe, din, toplum, edebiyat, tarih olmak üzere bölümlere ayrılmış. 

Açılışa Berlin Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Müsteşarı Emre Gençtuğ, Berlin Başkonsolosu Rıfkı Olgun Yücekök, Berlin Büyükelçiliği Basın Müşaviri Hasan Kocabıyık, Berlin Eğitim Müşaviri Vekili, Berlin Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, Berlin Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Feyzullah Bahçı, Würzburg’tan tarihi yazar Latif Çelik, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Berlinli yerel medya mensupları ile vatandaşlar katıldı. Açılış nedeniyle kütüphanenin kapısında sembolik olarak kurdele kesilirken etkinliğin açılışına katılan ozan Şah Turna ve ozan Şiar ile Şair Mehmet Özata kütüphaneye kitaplarını bağışladılar.
 
Başkonsolos Yücekök’te açılışta bir konuşma yaparak, emeği geçenleri kutladı ve “güzel bir irfan yuvası oluşturmuş bu ekibi canı gönülden tebrik ediyorum. Şimdi diyeceğiz ki, Türkiye’ye giden herkes birer ikişer kitap getirsin ve buraya bağışlasın inşallah. Bizlerde zaman zaman erişebildiğimiz muhtelif yayınlarla buraya memnuniyetle destek vermek isteriz. Böylece 12 000 kitap, 24 bin olsun ve belki ilerde 120 000 olsun ve buralara sığmasın, daha geniş yerlere inşallah kütüphane yapmak nasip olsun.” dedi.

Würzburg’dan gelerek açılışa katılan tarihçi yazar Latif Çelik de böyle geniş kapsamlı bir kütüphanenin açılmasından dolayı Rüştü Kam’ı tebrik ederek, “Kültür varlığın temelidir. Kütüphaneler, kültürün meyvelerinin toplandığı bahçeleri. Fikirlerin süzgeci konumundaki kütüphaneleri harekete geçirebilmeniz için kültür âşığı olmak gerekir. Kültür, gönül elçisi olanlarla gerçekleşir. Rüştü Bey, eğitim kampları gerçekleştirip, kültürel aktivitelerle çevresine faydalı olmaya çalışmıştır. Kim kütüphane açmaya cesaret eder. Bu cesaretinden dolayı Rüştü Bey’i kutlarım” şeklinde konuştu.

Haber/Foto -Hüseyin İşlek