Arıyı ve Balı Sorduk.

''Türkiye’ de Arıcılık Kimi Zaman Zor Kimi Zaman Kolay Bir Meslek''

Arıyı ve Balı Sorduk.
Haluk Fürkan ÖZÇELİK- Arıcı
Arıyı ve Balı Sorduk.
Arıyı ve Balı Sorduk.

Eskişehir-

-Türkiyede arıcı olmak bize biraz kendinizi tanıtırmısınız ?

Haluk Fürkan ÖZÇELİK-1985 doğumluyum memleketim Erzurum. Erzurum Üniversitesi İspir Hamza Polat Meslek Yüksekokulu 2009 Arıcılık Bölümü mezunuyum. Belli dönemler Veteriner Kliniğinde çalıştım, sonra birkaç Birlikte Tarım Danışmanlığı yaptım. 2018 yılında kendi Arılık işletmemi kurdum.

''Türkiye’ de arıcılık kimi zaman zor kimi zaman kolay bir meslek''
Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatlarında ilgili birim personeli sahayı biliyor sistemi kullanmayı biliyorsa işlerimizi kısa sürede halledebiliyoruz eğer personel alt yapısı yetersizse aynı işlem için gidip gelmek zorunda kalıyoruz.Konaklama yapacağımız bölgede kimi zaman arı bilinci olmuyor habersiz tarım ilaçlaması yapılıyor ve koloni kayıpları yaşıyoruz. Konaklama yaptığımız bölgenin halkının da duyarlılığı önemli kısa sürede olsa bir komşuluğumuz oluyor ama genel olarak çok sorunla karşılaşmıyoruz.
Başka bir açıdan arazidesiniz konfor alanından epey uzak barakada çadırda bir hayat sürüyorsunuz bununda belli başlı sorunları oluyor wc si banyosu vb…
-Arıların önemi ?  Türkiye de arıcılık kaçıncı sırada?
Haluk Fürkan ÖZÇELİK-  Arının doğadaki rolü birçok bilimsel veri ile ispatlanmıştır ancak bu bilginin daha çok insana ulaşması konusunda yetersiziz. Mesala kamu spotları yapılabilir.Çizgi filmler çekilebilir belli bir yaş zaten kayboldu gitti ancak çocukları bu bilinç ile yetiştirmekte fayda var. Arı doğadaki bitkilerin tozlaşmasını sağlar aslında bunu rüzgâr ve diğer böceklerde yapar ancak arı gibi sadık değillerdir bir çiçekten bir diğerine uçarlar ve arı gibi profesyonel çalışmazlar binlerce işçi arı her gün binlerce çiçeği ziyaret eder ve çiçeklerin meyve tutmasını sağlar. Bu tozlaşma ile ürün artışı sağlayarak hem iç piyasada gıda arzını karşılar hem ihtiyaç fazlası ürünleri başka ülkelere satarak tarımsal ihracat büyümüş olur.Türkiye de an fazla arıcılık yapan üreticinin bulunduğu illerimiz Ordu, Muğla, Adana, Aydın, Sivas .
-Dünya da ve Türkiye de arıcılık en iyi nerede yapılıyor?
Haluk Fürkan ÖZÇELİK- Dünyada var olan kovan sayısı açısından Hindistan ve Çin den sonra gelmekteyiz ancak bal üretimine bakılacak olursa Çin den sonra ikinci sıradayız.Ülkemizde en iyi arıcılık şu bölgede yapılıyor diyemem dört mevsimi her zaman yaşayan bir ülkeyiz gezginci arıcılık ile floranın takip ederek yüksek verimler alabiliriz ancak bunun için gerekli sosyal ve hukuksal uygulamalar ile gerekli sorunların hızlı şekilde çözülmesi gerekir. Arıcılık yapmak için belli standartlar getirilmeli. Halk eğitim sertifikasından öteye gidilmeli Bir proje mantığı uygulanmalı kendiliğinden sürecin oluşması beklenmemeli en az bir yıl sahada eğitim almalı ve adres verdiği arıcının yanına aniden denetimler düzenlenerek tespiti yapılmalı eğitim sonrası arıcılık yapacağı noktalar belirlenmeli ve buna göre sahip olabileceği min. – max. Koloni sayısı tespit edilmeli
Aslında söylenecek ve üzerinde tartışılacak çok konu var ancak arıcılık öncelikle bir meslek olarak kamuda yerini almalı gereken değer verilmeli ki tartışma ve iyileşme çalışmaları yapılabilsin.
Arı konaklama noktaları belirlenip, revize edilip bir miktar konforlu hale getirilebilir. En azından yeri sabit kalmalı sürekli sök tak ile uğraşmadan hareket edebilmeli nere gideceğini ondan önce başka biri gidip gitmediği gibi konularla uğraşmamalı.Nakliye için arıcılar kendi arasında organize olabilse de bunu organize edebilecek bir yapı oluşmalı ve nakliye ücretleri için mazot desteği olmalı tarımın en önemli kısmı olmamıza rağmen ülkemizde arıcılık ABD ve AB ülkeleri kadar öne çıkarılmamıştır.Arıcılık teknik imkanların kullanılması ile ürün artışı ve çeşitliliği sağlamaktır ancak tüketicilerde arının balı kendi yaptığı için hiçbir uygulama yapılmadan gerçekleştiği sanmaktadır. Arıya florayı takip ettirmezseniz ancak kendine yetecek kadar bal yapacaktır. Dağ da taşta bulunacak 3-5 kg balla mevcut nüfusa yetecek ürün elde edilemez.
-ülkemiz arıcılık için uygun bir ülke mi ?
Haluk Fürkan ÖZÇELİK- 2000 yılı itibarıyla Türkiye'de yaklaşık 9.300 damarlı bitki türünün yetiştiği bilinmektedir. Bütün Avrupa Kıtası, Türkiye'ye kıyasla 13 kat daha büyük alan kaplamasına rağmen nu zenginlik Türkiye de arıcılığın yapılmasının ne kadar doğru ve gerekli olduğunun tespitidir aslında ürün var biz sadece doğru hamleler ile bu ürünü bitkiden alarak insanların sofrasına getirmeliyiz.
-Bal üretiminde kaçıncı sırdayız öncelik hangi ilimizde ?
Haluk Fürkan ÖZÇELİK-  Tarım ve Orman Bakanlığı Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlünün sitesinde yayınlanan verilere göre 
2021 yılı İşletme sayısı 89.361 adet 8.733,394 koloni ve 96.344 ton bal üretimi belirlenmiştir.
5.062 işletme sayısı ve 949.262 koloni sayısına Muğla ilimiz sahipken toplamda en fazla bal üretimini 12.336,38 ton ve koloni başı 25,6 kg Adana ilimiz yapmıştır.
2020 yılı verilerine göre de 387 işletme sayısı 70.385 koloni sayısı ile 1028,39 ton organik bal üretimi yapılmıştır.