Atatürk'ün Veliahat Sultan Vahdettin İle Essen'e Gelişi

Atatürk'ün Veliahat Sultan Vahdettin İle Essen'e Gelişi 22 ARALIK 1917

Atatürk'ün  Veliahat Sultan Vahdettin İle Essen'e Gelişi
Atatürk’ün Essen’e gelişinin 105. yılı anma programı gerçekleşecek.T.C  Essen Başkonsolosluğu kamuoyuna bir duyuruda bulundu.
Mustafa Kemal Atatürk, Birinci Dünya Savaşı devam ederken, müttefikimiz Almanya’nın durumunu yerinde görmek amacıyla Almanya seyahatine çıkan Veliaht Sultan Vahdettin’e Osmanlı Ordusu’nun en önemli generallerinden biri olarak refakat etmiş, bu çerçevede bundan 105 yıl önce (22 Aralık 1917) Essen’e gelmiştir. Atatürk bu çerçevede Veliaht Sultan Vahdettin ile birlikte Krupp Fabrikasında incelemelerde bulunmuş, o tarihlerde Krupp ailesinin rezidansı olan ve günümüzde müze olarak kullanılan Villa Hügel’de onurlarına verilen akşam yemeğine katılmıştır. 

T.C. Essen Başkonsolosluğu, Türkiye Avrupa İlişkilileri Enstitüsü işbirliği ve Türk toplumunun geniş katılımıyla Atatürk’ün Essen’e gelişini her yıl 22.12. tarihinde anmakta, günün mana ve önemine dair programlar düzenlemektedir. 
Bu çerçevede 22.12.2022 de saat 16-18 arası gerçekleşecek ‘Atatürk’ün Essen’e gelişinin 105. yılını anıyoruz’ etkinliğine ilgili yurttaşlarımızı davet ediyoruz.