Avrupa Günü’nde Erdoğan’dan Avrupa’ya Eleştir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'yi “son yıllarda kuruluş değerlerinden uzaklaştığı” gerekçesiyle eleştirerek, “AB'nin, Ukrayna Savaşı'yla birlikte kendine yeni bir hikaye yazmasının zamanı gelmiştir” dedi. Erdoğan ayrıca, “Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinin teşvik edilmesi gerektiğini” dile getirdi

Avrupa Günü’nde Erdoğan’dan Avrupa’ya Eleştir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’nin (AB) son yıllarda kuruluş değerlerinden uzaklaştığını ve üye ülkelerin kısa vadeli politikalarının etkisi altında kaldığını kaydederek, “AB'nin, Ukrayna Savaşı'yla birlikte kendine yeni bir hikaye yazmasının zamanı gelmiştir” dedi.

Erdoğan ayrıca, “Türkiye'nin her türlü engele rağmen sabırla ve kararlılıkla sürdürdüğü AB'ye tam üyelik sürecinin, yapıcı bir yaklaşımla teşvik edilmesi gerektiğini” dile getirdi.

Erdoğan, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Avrupa bütünleşmesinin temellerini atan Schuman Deklarasyonu'nun ilanının, Türkiye'nin AB adaylık statüsünün tescil edildiği 1999'dan beri "Avrupa Günü" olarak kutlandığını belirtti.

Schuman Deklarasyonu'nun özündeki düşüncelerin, tüm dünyayı yıkan bir savaşın ardından Avrupa'da ülkelerin farklılıklarını ve düşmanlıklarını kenara bırakarak barış, güvenlik, kalkınma ve refah için bir araya gelmesini sağladığını kaydeden Erdoğan, şunları belirtti:

“AB ise geçmişten günümüze geliştirdiği ortak politikalarla barış projesi olmanın çok daha ötesine geçmiştir. Son yıllarda kuruluş değerlerinden uzaklaşan ve üye ülkelerin kısa vadeli politikalarının etkisi altında kalan AB'nin, Ukrayna Savaşı'yla birlikte kendine yeni bir hikaye yazmasının zamanı gelmiştir. Bugün, Avrupa'nın ortasında, tüm dünyanın gözü önünde yaşanan bu trajedi, AB açısından uyarı mahiyetindedir. Şimdi, Avrupa bütünleşmesinin temellerinin atıldığı dönemdeki gibi bir dayanışmaya, iş birliğine ve en önemlisi de vizyoner ve cesur bir bakış açısına ihtiyaç vardır.”

“Türkiye'nin AB'ye tam üyelik süreci teşvik edilmelidir”

Erdoğan, “Türkiye'nin, sadece aday ülke ve NATO müttefiki olarak değil, köklü ve güçlü AB müktesebatına sahip bir ortak olarak da mevcut meydan okumaların aşılmasında somut katkı sağladığını” kaydetti.

“Ukrayna'daki savaşın küresel boyutlara ulaşan menfi etkilerinin, güvenlik, göç, tedarik zincirleri ve enerji başta olmak üzere Türkiye'nin pek çok alanda AB için ne denli stratejik önemde olduğunu bir kez daha teyit ettiğini” dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ifade etti:

"Giderek karmaşıklaşan dünya sahnesinde farklılıklarımızdan ziyade müşterek paydalarımıza, çıkar çatışmalarından ziyade savunduğumuz temel değerlere odaklanmak ve Türkiye-AB ilişkilerini her alanda geliştirmek, her iki tarafın da menfaatinedir. Türkiye'nin her türlü engele rağmen sabırla ve kararlılıkla sürdürdüğü AB'ye tam üyelik süreci, yapıcı bir yaklaşımla teşvik edilmelidir. Bu, AB'nin kendi gelecek tasavvuru, itibarı ve güvenilirliği bakımından da zaruridir.”

“Kremlin işgali Avrupa gününü neden kutladığımız hatırlattı”

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise Avrupa Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki savaşa değindi.

“Avrupa, Ukrayna'nın yanında yer alıyor. Kremlin'in işgali bize aynı zamanda Avrupa gününü neden kutladığımızı hatırlatıyor. Avrupalılar, tek bir Avrupa ailesine ait olduklarını eskisinden de daha çok hissediyor” diyen Von der Leyen, milyonlarca insanın Ukraynalı mültecilere kapılarını açtığını ve yardım ettiğini kaydetti.

AB Türkiye Delegasyonu ise, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla Türkiye’de birçok ilde “Umudumuz Hep Genç” sloganıyla çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Rusya Cumhurbaşkanı Putin, Kızıl Meydan'daki Zafer Günü askeri geçit töreninde konuştu
İLGİLİ HABERLER

Putin: “Ana Vatanımız İçin Savaşıyoruz”