Avrupa Siyasi Topluluğu’nun İlk Toplantısı: Topluluğun Amacı Ne?

Avrupa Siyasi Topluluğu’nun ilk toplantısı bugün Prag’da yapılıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un önerisiyle 27 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin yanı sıra, birliğe katılmayı bekleyen Türkiye, Sırbistan, Arnavutluk gibi ülkeler ile birlikten ayrılan İngiltere de toplantıya davetli

Avrupa Siyasi Topluluğu’nun İlk Toplantısı: Topluluğun Amacı Ne?

Avrupa Siyasi Topluluğu’nun ilk toplantısı bugün Prag’da yapılıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un önerisiyle 27 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin yanı sıra, birliğe katılmayı bekleyen Türkiye, Sırbistan, Arnavutluk gibi ülkeler ile birlikten ayrılan İngiltere de toplantıya davetli.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu 44 ülkenin liderinin Avrupa Siyasi Topluluğu’nun bugün yapılacak ilk toplantısında yer alması bekleniyor.

Reuters’a konuşan bir AB diplomatı, çok sayıda liderin Prag'da biraraya gelmesinin Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'e karşı Ukrayna savaşıyla ilgili "çok güçlü bir mesaj" vereceğini söyledi.

Diplomatlar, Avrupa Siyasi Topluluğu’nun Ukrayna savaşıyla derinleşen ekonomi ve enerji gibi alanlardaki sorunlara karşı işbirliği yapma fırsatı yaratacağını dile getiriyor.

İLGİLİ HABERLER

Avrupa Siyasi Topluluğu 6 Ekim’de Kuruluyor

“Açıklığa kavuşturulması gereken konular var”

Ancak toplantı öncesinde AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Komiseri Josep Borrell, liderlerin yarım günlüğüne bir araya gelmesinin sadece bir "başlangıç görüşmesi" olabileceğini ve forumun nihai hedefine ilişkin hala yanıt bulunmamış sorular olduğunu söyledi.

Borrell bir blog için kaleme aldığı yazısında, Avrupa Siyasi Topluluğu’nun temel amacı, AB ile ilişkisi, nasıl karar alması gerektiği ve hatta kendine ait bir bütçesi olup olmayacağı gibi konuların açıklığa kavuşturulması gerektiğini kaydetti.

Bazı diplomatlar da çok sayıda ülkenin dahil olduğu Avrupa Siyasi Topluluğu’nun Ermenistan ve Azerbaycan veya Yunanistan ve Türkiye gibi ülkeler arasındaki rekabetler nedeniyle bir “konuşma alanı” olmaktan öteye gidemeyeceği ve yönetilmesinin zor olacağı görüşünü dile getiriyor.

"Stratejik hedeflerin ilerletilmesi için fırsat"

Eurasia Group'un Avrupa Genel Müdürü Mujtaba Rahman ise, topluluğun AB'nin enerji arzı, göç, güvenlik ve savunma konularındaki stratejik hedeflerini ilerletmesi için bir fırsat sunabileceği görüşünde.

Rahman, İngiltere Başbakanı Liz Truss'ın zirveye katılma kararının da Brüksel ve Londra arasında Brexit sonrası Kuzey İrlanda konusunda yaşanan çekişmeler nedeniyle yıpranan bağların yeniden kurulmasını kolaylaştırabileceğini dile getirdi.

Bin yıldan daha uzun bir süre önce kurulmuş olan ve içinde bir katedral ile arnavut kaldırımlı sokakların bulunduğu geniş bir kompleks olan Prag Kalesi'nde yapılacak toplantıyı yarın AB liderlerinin bir araya geleceği toplantı izleyecek.

AB Zirvesinde ise, artan enerji maliyetlerini kontrol altına almak için gaz fiyatlarının nasıl sınırlandırılacağı konusu da ele alınacak.

Avrupa Siyasi Topluluğu nedir?

Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) ile, Ukrayna savaşının ardından yeni bir dünya düzeni kurulurken, Avrupa'nın da bu düzene ayak uydurarak, Avrupa ülkelerini ve komşularını daha geniş bir "siyasi diyalog ve işbirliği" platformu etrafında bir araya getirmek hedefleniyor.

Projenin hazırlayıcısı Fransız diplomatlara göre, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşı, enerji krizi, ekonomik durum gibi Avrupa kıtasının ortak çıkarlarını ilgilendiren stratejik konularda siyasi bir tartışmaya izin veren bir platform" yaratılmak isteniyor. Avrupa Siyasi Topluluğu toplantılarının 6 ayda bir yapılması planlanıyor.