Baerbock’dan Türkiye’ye Suriye Uyarısı

Almanya'dan, Türkiye’nin Suriye'ye olası kara operasyonuna ilişkin açıklama geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, "Türkiye'den Suriye ve Irak'ta şiddeti daha da arttıracak tedbirlerden kaçınmasını rica ettim" dedi

Baerbock’dan Türkiye’ye Suriye Uyarısı
Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock

Almanya'dan, Türkiye’nin Suriye'ye olası kara operasyonuna ilişkin açıklama geldi.

Romanya'nın başkenti Bükreş'te NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, "terörden korunmanın başlıca amacının sivilleri korumak olduğunu ve bu yapılırken, yeni şiddet olaylarının yeşereceği bir ortam oluşturulmaması gerektiğini" söyleyerek, "Türkiye'den Suriye'nin kuzeyini potansiyel olarak karadan işgal etmek ve Irak'ın kuzeyinde askeri eyleme girişmek gibi şiddeti daha da arttıracak tedbirlerden kaçınmasını rica ettim" diye konuştu.

"Uluslararası hukuk tabi ki uygulanmalı, ancak terörizme karşı koruma durumunda olmalı" diyen Baerbock, Irak ve Suriye'de olası bir kara operasyonunun şiddeti tırmandırabileceğini dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER

“Yeni Bir Askeri Operasyona Güçlü Şekilde Karşıyız”

Annalena Baerbock ile bir görüşme gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Türkiye'nin müttefiklerinden destek beklediğini ve "teröristlerin kurban gibi gösterilemeyeceğini" dile getirerek, Alman Bakanı eleştirdi.

Çavuşoğlu, görüşmeye dair sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise, "Alman mevkidaşımla görüşmemizde terörizmle mücadelenin tüm NATO müttefiklerinin ortak sorumluluğu olduğunu hatırlattık" ifadelerini kullandı.

Norveç Başbakanı'ndan da "askeri operasyonlardan kaçının" uyarısı

ABD'den yapılan açıklamalarla da Ankara’ya Suriye’de düzenleyeceği kara harekatından vazgeçme çağrısında bulunulmuştu.

Berlin’de bulunan Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store ise, "Bir tehdit olduğunda Türkiye'nin terörle mücadele hakkı bulunmaktadır" dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile biraraya gelen Store, Türkiye'nin güvenlik sorunlarına karşı koyabileceği gerçeğine saygı duyduklarını,, ancak tüm tarafların gerilime yol açacak askeri operasyonlardan kaçınmalarını istemek durumunda olduklarını belirtti.

Cem Dalaman