Belarus Polonya Sınırında Göçmen Krizi Büyüyor

Belarus, Polonya sınırında göçmen gerginliği devam ediyor. Belarus tarafından Polonya’ya kaçak yollardan geçmeye çalışan göçmenlerle Polonya güvenlik güçleri arasında adeta bir savaş yaşanıyor

Belarus Polonya Sınırında Göçmen Krizi Büyüyor

Belarus, Polonya sınırında göçmen gerginliği devam ediyor. Belarus tarafından Polonya’ya kaçak yollardan geçmeye çalışan göçmenlerle Polonya güvenlik güçleri arasında adeta bir savaş yaşanıyor.

Sınırın Belarus tarafından bulunan göçmenler gece boyu bir yandan Polonya güvenlik güçlerine taşlar ve ağaç dalları fırlatırken diğer yandan da dev kütüklerle jiletli dikenli teller yıkmaya çalıştı.

8 Kasım 2021 - Çoğu Ortadoğu'dan gelen göçmenler, Belarus-Polonya sınırında görülüyor. Polonya, büyük bir göçmen grubunun biraraya gelmesi üzerine sınırda güvenlik önlemlerini arttırdı.
İLGİLİ HABERLER

Belarus-Polonya Sınırında Göçmen Krizi

Belarus’un mevcut poltikasını eleştiren AB yönetimi, Belarus’a karşı yeni yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor.

Belarus ve Batılı ülkeler arasında son dönemde yaşanan gerginlikler, Rusya ve Batı'nın da karşı karşıya geldiği bir başka cephe haline dönüştü. Rusya, dün Belarus üzerinde nükleer silah taşıma kapasitesine sahip bombardıman uçaklarını uçurarak gövde gösterisi yaptı. Belarus yönetimi söz konusu uçakların bugün de devam edecek olan bir tatbikat kapsamında uçtuklarını açıkladı.

İLGİLİ HABERLER

‘‘Göçmen Krizi Değil İstikrarsızlaştırma Çabası’’ 

Kremlin Sarayı, Belarus sınırındaki göçmen sorununa ilişkin kendilerinin müdahil olacakları bir durumun olmadığı değerlendirmesini yaptı. Ancak Rusya, her durumda Belarus’a yönelik yaptırımlar uygulanmasını eleştiriyor. Rus havayolu şirketi Aeroflot da göçmenlerri Belarus’a taşıdığına dair eleştirilere tepki gösterdi ve iddiaları reddetti.

Öte yandan Belarus-Polonya sınırında sıkışıp kalan göçmenler, soğuk hava nedeniyle de zor anlar yaşıyor. Şu ana kadar bölgede çatışmalar ve çetin koşullar nedeniyle en az 7 göçmenin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Polonyalı yetkililer, sınırdaki 150 kadar göçmenden hiçbirinin şu ana kadar Polonya tarafına geçmesine izin verilmediğini, en az 468 kaçak geçiş girişiminin engellendiğini açıkladı.

Komşu ülke Litvanya’da da sınırda acil durum ilan edildi. Göçmenlerin Litvanya sınırından da giriş yapmaya çalıştığına ilişkin haberler geliyor.

Litvanya, Letonya ve Estonya savunma bakanları tarafından yapılan ortak açıklamada, durumun son derece kritik olduğu ifade edilirken Belarus yönetimi de mevcut tavrı nedeniyle eleştirildi.

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko, Batılı ülkelerle arasında bir göçmen krizi yaratmakla suçlanıyor. Lukaşenko'ysa son olarak yaptığı açıklamayla kendilerine yönelik bir yaptırıma, Avrupa'ya Belarus üzerinden giden doğalgazı keserek karşılık verebileceklerini söyledi.

Belaruslu yetkililer sınırda bekleyen 2 bin civarında göçmen bulunduğunu belirtiyor. Belarus yönetimi ve Rusya, AB’yi, göçmenlere karşı insan haklarına aykırı davranış sergilemekle suçluyor.

Aralarında Suriye ve Afganistan gibi ülkelerden Belarus’a havayoluyla ulaşan göçmenler buradan AB ülkelerine kaçak olarak girmeye çalışıyor.