Belarus-Polonya Sınırında Göçmen Sorunu Sürüyor

Belarus ve Polonya sınırında göçmenlerin kaçak yollardan sınırı geçme girişimleri devam ediyor. Polonyalı yetkililer, gece boyunca küçük grupların sınırı geçmek için girişimlerde bulunduklarını açıkladı

Belarus-Polonya Sınırında Göçmen Sorunu Sürüyor

Belarus ve Polonya sınırında göçmenlerin kaçak yollardan sınırı geçme girişimleri devam ediyor. Polonyalı yetkililer, gece boyunca küçük grupların sınırı geçmek için girişimlerde bulunduklarını açıkladı. Belarus, bir gün önce sınır bölgesindeki göçmenlerin bulunduğu ana kamp alanını boşaltmıştı.

Perşembe günü Belarus yönetimi Polonya sınırında göçmenlerin kamp yaptığı alanı boşalttı ve ilk parti göçmen uçakla Irak’a geri gönderildi. Belarus’un bu girişimi haftalardır AB ülkeleriyle arasında yaşanan göçmen gerginliğini sakinleştirmeye yönelik bir adım olarak değerlendirildi.

Ancak Avrupa Birliği (AB), halen Minsk’in 2 bin göçmeni AB ülkelerinin alması önerisini kabul etmiş değil ve bu konuda anlaşmazlık sürüyor.

Polonya, sınırın Belarus tarafındaki kampın boşaltılmasına karşın son 24 saate yaklaşık 250 kaçak geçiş girişiminde bulunulduğunu açıkladı. Yetkililer göçmenlerin bu kez de küçük gruplar halinde sınırı geçmeye çalıştıklarını belirtiyor.

Şu ana kadar Belarus ve Polonya arasındaki sınırda yaşanan göçmen krizinde 10 kadar kişinin hayatını kaybettiği sanılıyor.

Özellikle soğuk hava koşulları nedeniyle zor şartlar altında kalan göçmenler, Belarus tarafından yakındaki bir antrepo alanına alınarak kendilerine gıda ve battaniye dağıtıldı. Bölgede şu an 5 bin civarında kaçak göçmen bulunduğu tahmin ediliyor.