Berlin Eski Sağlık Senatörü Hakkında Yolsuzluk İddiaları

Berlin Savcılığı, eski SPD senatörü Dilek Kalaycı hakkında menfaat kabul ettiği şüphesiyle soruşturma yürütüyor. Dava, bir iletişim ajansına ihale verilmesiyle ilgili olduğu söyleniyor.

Berlin Eski Sağlık Senatörü Hakkında Yolsuzluk İddiaları
Berlin Eski Sağlık Senatörü Dilek Kalaycı (Arşiv Foto)
Berlin Eski Sağlık Senatörü Hakkında Yolsuzluk İddiaları

Berlin Savcılığı, eski sağlık senatörü Dilek Kalaycı (SPD) hakkında menfaat kabul ettiği şüphesiyle soruşturma yürütüyor. "Tagesspiegel" gazetesinin  haberin kaynağı olarak ; dava, sağlık idaresi tarafından Berlin'deki bir iletişim ajansına muhtemelen tartışmalı bir ihale verilmesiyle ilgilidir.

Alman basınnda yer alan haberin arka planı : 2020 yılında Kalaycı'nın senato yönetimi, gençlerin hemşirelik mesleklerine ilgi duymasını sağlamak için bir iletişim ajansını bir kampanya ile görevlendirdi. Savcılığa göre Kalaycı aynı ajansı 2019 yılında bir kez daha özel olarak görevlendirmişti. Ancak, bu özel sözleşme için herhangi bir fatura ödenmemiş, hatta muhtemelen bir fatura bile düzenlenmemişti.

 Alman Basınının  konuyu savcılık  teyiti sonrası ,Kalaycı'nın Senato yönetimi tarafından ihalenin verilmesini etkilediğine dair bir şüphe var. Bu nedenle savcılık Kalaycı'yı menfaat kabul etmekten, ajans sahibini de menfaat sağlamaktan soruşturuyor. İkisinin de masum olduğu varsayılıyor. Dilek Kalaycı tarafından görevlendirilen bir hukuk bürosu Alman basınına  şunları söyledi: "Gerçeklerin ortaya çıkacağını ve davanın düşeceğini varsayıyoruz."

Savcılığa göre dava, Kalaycı'nın halen görevde olduğu ve yeni Senato'nun ancak Aralık ayında oluşturulduğu Kasım 2021 ortasından bu yana devam ediyor. Kalaycı'nın partili bir meslektaşı da ajansta kıdemli proje yöneticisi olarak çalışıyor. Ancak suçlanmıyor ve savcılık onu tanık olarak gösteriyor.

Müfettişler, ajansı başka nedenlerle araştırırken ihale sonucundan haberdar oldular. Acentenin sahibi hakkında dolandırıcılık iddiaları vardı. Bu soruşturma sırasında memurlar Kalaycı'nın 2019 sözleşmesinden haberdar oldular. Savcılığa göre Kalaycı'nın diğer soruşturmalarla bir bağlantısı bulunmuyor. Bu ikinci davada savcılık, Senato Çalışma Dairesi'nin bir çalışanının yanı sıra Berlin'deki bir meclisin bir yetkilisini de soruşturuyor.