Berlin Gatow Müslüman Mezarlığına Defin İzni Verilmemesinin Sebebi Nedir ?

Cenaze sahiplerinin şikayetleri , cenaze firmalarının çaresizliği Berlin'de müslüman cenazeleri morglarda günlerdir beklediği bilgisi ihbar hattıımıza geldi.

Berlin Gatow Müslüman Mezarlığına Defin İzni Verilmemesinin Sebebi Nedir ?

Berlin-

Cenaze sahiplerinin şikayetleri ,cenaze firmalarının çaresizliği Berlin'de  müslüman cenazelerinin morglarda günlerdir bekletildiği  bilgisi ihbar hattımıza geldi.Konu ile ilgili bilgi almak amacı ile cenaze sahiplerine ve cenaze firmalarına ulaşmaya çalıştık.

Özel bir cenaze firma yetkililerinin  bize verdiği bilgi, durumun vahametinin büyük olduğunu anlatıyordu. Yetkililerin verdiği bilgiye göre yaklaşık 1 haftadır tuhaf bir şekilde Berlin Gatow Müslüman Mezarlığına defin izni alamadıklarını, cenazelerin morglarda bekletmek zorunda kaldıklarını ve bunun sonucu cenaze sahiplerine karşı  cevap vermekte çaresiz kaldıklarını anlattılar.Sorunun çözümünün ise kendilerinde olmadığını cenazeler için yeni termin verilmediğini  ellerinin kollarının bağlandığını ve üstüne üstelik morgların dolduğunu  enkısa zamanda bir çözüm beklediklerini bize söylediler.

Durumun gerçekliğini cenaze sahiplerine sorduk.

6.12.2021 yılında vefat eden  Zehra T. 'nin torunu ile yaptığımız  telefon konuşmamızda Ali T. bize şu bilgileri verdi'' Babaannem 12. ayın 6'sında vefat etti.Kendisini yetki verdiğimiz cenaze firması babaannemizi bugün 10.12.2021'den hastane morgundan aldıklarını bize söylediler. Fakat bize verilen bilgi de babaannemizin  12.ayın 20'sinden sonra defin termini alabileceklerini söylediler.'' Ali T. şöyle devam etti '' bizler müslümanız inançlarımız gereği babaannemizin en kısa zamanda defin olması gerekir.''

Berlin Spandau Gatow Mezarlığında Defin İzinlerinin Verilmemesi Sadece Müslümanlara Yönelik mi?

Gatow müslüman mezarlığındakş cenzaye defin sorununu , SPD Berlin Fraksiyonuna Raed Saleh'e kamuoyuna açık şekilde sorduk.

Kamuoyuna açık bu sorumuza cevap alamayınca ,Başka bir SPD eyalet milletvekiliyle yaptığımız telefon konuşmasında  sorunun eyalet senatosuna geldiğini ve en kısa zamanda yeni bir mezar alanı için çalışmalara başlanıldığını söyledi.Eyalet milletvekiline sorduğumuz soruda defin izinlerinin neden verilmediği sorusunana ise Gatow mezarlığındaki cevreyi koruma hassasiyeti sebebi ile ordaki bir hayvan türünün varlığının korunmak istendiğinden  dolayı yaşandığını bu yüzden yeni bir mezarlık alanı  için harekete geçildiğini ayrıca ekledi.

Ayrıca mail yolu ile sorun üzerine sorularımızı yazılı  DİTİB 'e ulaştırdık .Basın sorumlusunun  bizlere geri dönüşü sonrası sorularımızı yetkili mercilere ulaştırdıklarını söylediler. Şuana kadar yetkili mercilerden yazılı veya telefonla  dönüş olmadı.

Konu ile alakalı olarak T.C Berlin başkonsolosu  Rıfkı Olgun Yücekök  açıklamasında '' Hem Spandau Belediyesi ,hem de Berlin Eyalet Hükümeti nezdinde girişimlerde bulunduklarını  ve konuyu yakınen takip ettiklerini '' söylediler.

Müslümanların mezarlık sorunlarının yeni olmadığı konunun müslümanlar için toplumsal bir sorun olduğunu geçmiş zamanda Berlin yerel medyasına taşındığını görüyoruz.

26.05.2012  tarihli  haberde yerel medya  sorunu kriz olarak ele almış.

İlgili Haber

Sakarya Üniversitesi Diaspora Araştırmaları Merkezi  yapmış olduğu  çalışmada Almanya'da müslümanların defin işlemleri ile alakalı kapsamlı bir çalışma yapılmış yapılan çalışmada Cenaze Defin işleminin Berlin için 36 saat olarak kayıt altına alındığı bilgisi verilmiş . Konunun anlaşılması açısından bu akademik  çalışmayı okuyucularımıza referans olarak sunuyoruz

İlgili Haber

.

EkşiHaber