Berlin-Türk Film Festivali Basın Tanıtımı Yapıldı

Berlin-Türk Sinema sanatının en güzel örnekleri ile değerli sanatçılarını ilk defa düzenlenecek olan Berlin- Türk Film Festivali (BTFF) ile ağırlamaya hazırlanıyor.

Berlin-Türk Film Festivali Basın Tanıtımı Yapıldı
Berlin-Türk Film Festivali Basın Tanıtımı Yapıldı
Berlin-Türk Film Festivali Basın Tanıtımı Yapıldı

Berlin’de bir ilk 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Desteği ile bu yıl 05 Kasım ile 11 Kasım tarihleri arasında festival başkanı Cenk Yengiloğluve Ezel Richtertarafından yapılan 1. Berlin Türk Film Festivalinin ilk basın tanıtımı İstanbul Grand Cevahir Otelde yapıldı...

 Göçün 60. Yılına özel (ShareYourDream) sloganıyla yola çıkan Berlin Türk Film Festivali, Türkiye’nin ve Almanya’nın önde gelen en değerli sinema yönetmen, yapımcı, oyuncu ve akademisyenlerinin katılımı ile gerçekleştirilecek. 

Alman sinema sanatına yön veren yapımcı, oyuncu, yönetmen, senarist ve sinema yazarlarına Türk sinemasını daha yakından tanıması ve Türk - Alman ortak yapıları içinde bir platform oluşturmayı amaçlamakta olan Berlin Türk Film Festivali (BTFF). 

5 Kasım - 11 Kasım tarihleri arasında Berlin’de ilki yapılacak olan Berlin Türk Film Festivalinde on(10) uzun metraj, altı (6) Kısa Metrajlı film yarışma bölümde yer alacaktır.

 Berlin Türk Film Festivali Golden Tor ödülleri için uzun metraj jüri başkanlığını yönetmen Abdullah Oğuzyapacak. Jüri üyeleri ise yapımcı Nida Karabol, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, oyuncu Deniz Çakır, Baki Davrak, Mehmet Çepiç ve akademisyen Öktem Başol gibi değerli isimler yer alıyor. Kısa Film Dalında ise jürimizde ise ünlü yönetmen Raşit Çelikezer, Dokuz Eylül Üniversitesi Sinema TV bölümünden Doç. Dr. Ragıp Taranç ve Dilaver Bayındır olacaktır. 

5 Kasım Cumartesi akşamı Berlin de CineplexAlhambra sinema salonunda Göçün 60. Yılına ithafen değerli sinema yönetmenimiz Sinan Çetin’in “Berlin in Berlin” filmi ile açılacak.  Açılış Gala gecesineyönetmenSinan Çetin, oyuncularHülya Avşar ve Cem Özer’in katılımı ileyapılacak. 

Törene Türkiye'den ve Almanya’dan birçok ünlü konuk katılacak.  KonuklarBerlin TITANIC Hotel de ağırlanacak.TITANIC Hotelde ünlü yönetmen ve oyuncular ile Master Class, Workshop ve söyleşiler yapılacaktır. Festival konukları KreuzbergKottbusserde bulunan ünlü et restoranı BlackbullGrillhouse de ağırlanacaklar. 

Göçün 60. Yılı itibarile;Sinan Çetin’in“Berlin in Berlin” filmi, Şerif Gören “Polizei” ve yine Şerif Gören den “Almanya Acı Vatan” filmleri gösterilecektir. 

Belgesel olarak, Cem Kaya“Aşk, Mark ve Ölüm”, Çağdaş Eren Yüksel “Gleis 11” ve Ahmet NejdetÇupur“Yaramaz Çocuklar”filmleri gösterilecektir. 

Ustaya Saygı Bölümünde ise Zeki Demirkubuz’un“Kader” filmi gösterilecektir.Geçen yıl kaybettiğimiz Erden Kral anısına “Vicdan” filmi gösterilecektir. 

Özel Gösterim Bölümünde ise;Berlinale de ödül alan Alman Sinemasının değerli yönetmeni AndreasDresen’in“Rabiya Kurnaz George W.Bush’a Karşı”filmi ile yine Türk sinemasının duayen yönetmeni Ezel Akay’ın da katılımıyla Avrupa’da ilk gösterimini Berlin Türk Film Festivalinde yapacak olan “Osman Sekiz” filmi ve Yüksel Aksu ve Cem Yılmazdan muhteşem bir film“İftarlık Gazoz”festivalin özel gösterim bölümünde yer alacaktır. 

Berlin Türk Film Festivali’nde 5 - 11 Kasım tarihleri arasında, Türk sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, usta yönetmen filmleri, Göçün 60.cı yılına özel klasikler olmak üzere toplam 25 film festivalde gösterilecektir.
 Berlin’in en işlek meydanına yer alacak olanGezen SinemaTır Sinema sayesinde Berlin Türk Film Festivali (BTFF)yarışma filmleri Alman halkı ve özellikle Berlin şehrine turist olarak gelenler izleye bilecekleri ilginç bir deneyim olacak. 

11 Kasım Cuma gecesi yapılacak olan Berlin Türk Film Festivali Golden Tor ödül töreninde Alman medyasının da büyük ilgi duyduğu tarihi salon olan Wintergarten Berlin (WintergartenVarieté) de yapılacak. Değerli müzik sanatçımız Derya Türkan’ın tek parça kemençe eşliğinde sinemaya bu güne dek emek vermiş kaybettiğimiz sanatçılarımızın da anılacağı Berlin Türk Film Festivali GOLDEN TOR ödül gecesi sunuculuğunu başarılı ve tecrübeli sinema oyuncusu YosiMizrahi üstlenecek. 

Berlin’de ilk defa yapılacak olan Berlin Türk Film Festivalimiz sayesinde Avrupa’nın kalbi Berlin’de Türk Sinema sanatımızın en güzel örneklerini ve en değerli sanatçıları ağırlamaya hazırlanıyor. 

6 gün boyunca İstanbul Berlin arasında bir kültür platformu olacak olan Berlin Türk Film Festivaline tüm Berlin Halkı sinemaseverler davetlidir.

Quelle:Cenk Yengiloğlu