Berlin Türk Klasik Müziği Derneği ''Vuslat Vakti'' Konseri

30 Nisan Cumartesi Saat 19.00 da Gemeinschaftshaus'un büyük salonunda "VUSLAT VAKTİ" konseri düzenlenecek.

Berlin Türk Klasik Müziği Derneği ''Vuslat Vakti'' Konseri
Berlin Türk Klasik Müziği Derneği ''Vuslat Vakti'' Konseri

Dünya ve Berlin'de pandemi ve kurallarının 2 sene boyunca sosyal ve kültürel çalışmalara verdiği zarar 2022'nin nisan ayı ile birlikte sona eriyor. Berlin'de  30 Nisan akşamı hasret bitiyor. Müzikseverler Türk Klasik Müziğine  1988 yılından buyana Türk müziği için bir araya gelen Berlin Klasik Türk Müziği Korosu  son verecek. Dernek olarak kurulan ve yıllardır Berlin'de korosu ile müzik alanında etkinlikleri ile Berlinlilerin beğenesini kazanan dernek ,Türkiye'den davet ettiği ses sanatcıları ''Vuslat Vakti'' diyor.

30 Nisan Cumartesi Saat 19.00 da Gemeinschaftshaus'un büyük salonunda  "VUSLAT VAKTİ" konseri düzenlenecek.Konser için Türkiye'den İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'da Sanatçı Canan Sezgin Geylan  ve  Trt Ses Sanatçısı Yahya Geylan katılacaklar. Sanatcılar  Berlin'li müzikseverlere mesajlarını koronun internet sayfasından verdiler.

Berlin Klasik Türk Müziği Korosu Hakkında

Berlin Klasik Türk Müziği Korosu 1988 yılında, Necati Gürbaca, Özcan Erkan, Mürüvvet Erkan ve Remzi Altıok´un gişimiyle kuruldu. 1996 yılında dernekleşerek dernekler kütüğüne kaydını yaptırdı. 1 Ocak 1999 tarihinde kamu yararına çalışan dernekler statüsüne alındı.

Berlin Klasik Türk Müziği Korosunun yapmış olduğı konserler;

16 Aralık 2000 yılında Berlin Kültür Senatörlüğünün de desteğiyle, tüm Berlin’lilerin, Türk ve Alman basınının da büyük ilgi gösterdigi “Şarkılarımız Kardeştir” başlığı altında başarılı bir Türk-Yunan konseri verildi. 

Koro 19. Mayıs 2001 yılında Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında dünyaca ünlü şairimiz Nazim Hikmet’in ‘Kurtuluş Savaşı Destanı’ nı şiirler ve şarkılarla sahneye koydu.

Dernek, müziğimizi Alman ve diğer kültürlerden gelen topluluklara tanıtımında etkin bir rol oynayarak, kültürler arası diyaloğun gelişimine de önemli katkıda bulunmaktadir.

2001 yılında Türkiye’den Almanya’ya göçün 40. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Berlin Kültür Senatörü Adrienne Göhler himayesinde „Hoşgörü ve İnsanlik İçin Klasik Dostluk Şarkıları“ başlığı altında Türk – Alman konseri verdi.

Dernek 8 Haziran 2003 yılında Berlin Klasik Türk Müziği Derneğinin kuruluşunun 15. yıl dönümünü ünlü bestekar Avni Anıl ın 60. sanat yıl dönümü ile birlikte, bestekarın seçkin eserlerini „Istanbul Sazendeleri“ ile birlikte icra ederek RBB sahnesinde kutladı.

4 Aralık 2004 tarihinde , ‚Evangelist Paul-Gerhardt-Kilise Korosu’ ve „Kol Simcha“, „Synagoge Pestalozzistraße“ yahudi cemaati koroları ile birlikte „Dinler Arasi Dialog 1“ konserini, ardından 26 Kasım 2005 tarihinde „Dinler Arası Dialog 2“,Paul-Gerhardt-Kilise Korosu ve Gospel Korosu der Wicherngemeinde, Shalom-Chor Berlin, Shalom hristiyan – yahudi korolar birliği Berlin-Brandenburg ile birlikte dini müziklerden örnekler verdi.

07.05.2007 tarihinde RBB konser salonunda Koromuz „Unutulmayan Bestekerlar“ başlığı altında düzenlediğimiz konserde yahudi, ermeni ve rum bestekarlarının unutulmaz eserlerini icra etti. Konsere konuk solist olarak TRT Ankara Radyosu ses sanatçısı ve koro şefi Vedat Kaptan Yurdakul katıldı.

28.04.2007 tarinde, Milliyet gazetesinin Türkiye ve Almanya'da başlattığı „Baba beni okula gönder“ kampanyasına yardım konseri düzenledi.

Konser TRT Ankara Radyosu ses sanatçısı Ayşe Taş eşlik etti.

01.12.2007 tarihinde derneğin düzenlediği „Şarkılarda Istanbul“ konserine misafir sanatçı Melihat Gülses eşlik etti.

17. Mayıs 2008 tarihinde TRT Istanbul Radyosu'ndan Ayşe Ekiz Inak hanımın katılımıyla „Çevreyi koruma konseri“ düzenledi.

13 Aralık 2008 tarihinde verilen konserde „Şiddete Karşı Elele“ başlığı altında yapılan konserimize TRT Istanbul Radyosu ses sanatcisi Çiğdem Yarkın eşlik etti.

06.03.2010 tarihinde her konserde oldugu gibi RBB konser salonunda „Istanbul Sazendeleri“ eşliğinde yapılan konserde „Engelleri Kaldıralım Kalbimizde Güller Açsın“ başlığı altında yapılan konserde toplum olarak engelli insanlara duyarlı olmayı dile getirdik. Konserimize T.C Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu solistlerinden Bekir Ünlüataer konuk oldu.

Derneğin kuruluşdan bugüne kadar yer alan isimler

Necati Gürbaca, Özcan Erkan, Osman Ayhan, Sezen Yurdakul, Remzi Altiok, Selahattin Doğan.

Koronun kuruluşundan bugüne kadar sırasıyla, Bayram Tari, Nuri Karademirli, Mustafa Sayan, Tahsin Incirci, Dündar Atalay, Abdurrahman Özyay Koro Şefleri olarak çalıstırmıştır.

Koro halihazırda Selahattin Doğan çalıştırmaktadır.