Berlin Türk Yerel Medyası Neden Ötekileştiriliyor ?

Mustafa Kemal Atatürk 1922 yılında ''Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir'' demişti.Oysa bugün durum öyle mi ?

Berlin Türk Yerel Medyası Neden Ötekileştiriliyor ?

Mustafa Kemal Atatürk 1922 yılında ''Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir'' demişti.

Oysa bugün durum öyle mi ?

Berlin’de Ötekeleştirilen Yerel Türk Basını.

15 Temmuz darbe girişiminden 4 gün sonra,Berlin Büyükelçiliğin’de yerel Türk basını ve Ulusal Türk basını benim kaleme aldığım, darbeye karşı demokrasi metni TRT’nin o zaman ki temsilcisi Julide Ayık tarafından canlı TRT  ekranlarına okundu.

 Dönemin Maslahatgüzarı Ufuk Gezer , dönemin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen  ve Basın Müşaviri Refik Soğukoğlu hazır bulunmuş, gazetecilerin yapmış olduğu işin nekadar önemli olduğunu anlatmışlardı. 


Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçilik binasında gerçekleştirilen kınama eyleminde basın bildirisini TRT Berlin temsilcisi  Jülide Ayık okudu. Berlin'de faaliyet gösteren ulusal ve yerel Türk medya mensupları adına konuşan Ayık, "Berlin'de çalışmalarını sürdüren medya mensupları olarak Türkiye'deki darbe girişimini esefle kınıyoruz.Türkiye Cumhuriyeti kurumları ve demokrasiyi kabul etmiş, demokratik anlayıştan geri dönüş olmadığını gösteren Türk Milleti, iktidarı, muhalefeti ve tüm sivil kuruluşları ile bu darbe girişimine karşı koymuştur. Türkiye sınırları içinde darbe girişimine karşı dik duran tüm basın mensupları arkadaşlarımızı can-ı gönülden tebrik ediyor ve yapılan saldırının, darbe girişiminin kabul edilir olmadığını bir kez daha Berlin'den duyuruyoruz" ifadelerini kullandı.

Basın bildirisi okunurken, Berlin Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ufuk Gezer ve  dönemin Berlin Başkonsolosu bugünün Büyükelçisi Ahmet Başar Şen'de medya mensuplarının arasında hazır bulundu.

Bildiriden sonra kısa bir açıklama yapan Maslahatgüzar Ufuk Gezer de şöyle konuştu : "Almanya Türkü de başından itibaren tepkisini ortaya koyarak onurlu bir tutum sergilemiştir. Almanya'daki Alman medyasının konuya bakışı açısından hepimize bir görev düşüyor. Türk demokrasisine halkın büyük bir cesaretle sahip çıkmasının, tarihte örneği görülmemiş bir şekilde tankların önüne geçerek sivillerin bir darbeyi önlemesinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamamız lazım". 

 O günden Bugüne …

Evet o günden bugüne ne değişti ki 15 Temmuz Darbe girişimine karşı dik duran tepkisini koyan Berlin medyası bugün ötekeleştiriliyor?

Ötekileştirilmek ile neyi anlatmaya çalışıyorum ?   

Büyükelçi Ali Kemal Aydın Beyin döneminden buyana Türkiye'den Berlin'e gelen özellikle Bakan seviyesinde temsilcilerin toplantılarına Berlin yerel medyası çağrılmıyor.

Bu uygulama malesef  Ahmet Başar Şen döneminde de devam etmektedir.Tabi bunun sebebini öğrenmek isteriz.

Oysa 15 Temmuzun hemen sonrası özellikle 2018 'de Cumhurbaşkanı Erdoğanın Berlin ziyaretinde  hemen hemen tüm Berlin Türkçe yayın yapan yerel medya akredite ediliyordu.

 Hatta Cumhurbaşkanının Sözü var 

2018 Bosna Hersek konuşmasında Cumhurbaşkanı konuşmasından Avrupadaki Türkçe yayın yapan yerel basın umutlanmıştı. Manşetlere şöyle yansımıştı Cumhurbaşkanının konuşması   ''Türkçe yerel medyayı güçlendirmek için Basın İlan Kurumunun yurt dışındaki Türk medyasına da ilan ve reklam verebilmesinin önünün açılacağını duyurdu.'' 

bazı çevrelerse bu söylere itibar etmeksizin anlaşılmaz uygulamaların peşinde. 

Oysa 15 Temmuz gecesi özellikle Berlin yerelinde Türk Basını rüştünü ıspatlamıştı.Şu zamana kadar rüştünü ıspatlayanlara değilde,FETÖ'ye daha gecen seneye kadar ''fetullahcı yapılanma'' diyenleremi destek çıkıyorlardı ?

Fetö medyasının Almanya'da güçlenip her türlü digital mecrayı kullanırken, bazı beyinlerin sadece ulusal basın üzerinden nereye varmak istiyorlar ?Diye soruyorum kendime.Üstelik Türkçe yayın yapan yerel basını ötekeleştirerek ne amaçlanmaktadır? Kime hizmet ediliyor ?

Bakın 2016'dan bu yana  Türkiye'den gelen ulusal basın kurumlarına hertürlü yardımda bulunduk.Bunu yerel basın olarak buraları çok iyi bilen insanlar olarak yaptık.Bize şurdan geliyoruz. Şu haberi yapacağız. Yardımcı olurmusunuz? Denildiğinde,ulusal basınımız diyerek,hertürlü ilişki ağlarımızı açtık ve o haberin en iyi şekilde yapılması için mücadele verdik.Bunun şahitleri ulusal basın mensuplarıdır.

Bugün Sayın Mevlut Çavuşoğlunun Ulusal basından arkadaşlarımızın akredite edilerek, öteyandan Türkçe yayın yapan yerel basını yok saymaları ise ileri vizyon sahiplerinin işi olamaz.Bu meselenin böyle olmasını isteyenlerin sonuç olarak ; Burda 60 yıldır yaşayan ama köklerine bağlı insanları küstüreceğini bilenlerin işi olabilir. O toplantıya katılmamak ben ve diğer yerel basındaki gazeteci arkadaşlardan birşey eksiltmez ama ulusumuzun avrupada ki misyonuna sekte vurur.

Avrupada ki özellikle Berlin'de zaten yazıf olan Türk basınının kendi içinde ötekelileştirilmesi ,birliğin bozulması ençok fetöcüleri sevindirir.

Bugün o toplantıya katılan, soruşturmalar geçirmiş(!) şaibeli insanları, Dişişleri Bakanının  karşısına oturtulduğunu gördükçe, yazık bu ülkeye  demekten başka elden  birşey gelmiyor.

Son olarak şunu söylemem gerekir ki 15 Temmuz gecesi Berlin Büyükelçiliği önünde, daha sonra Türkiye'de 15 Temmuz demokrasi  mitingini(Yenikapı ve   Dişişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu'nun Berlin Adlon oteli önündeki konuşmasını takip etmiş , yaşamış biri olarak tüm yukarıdaki kritiklerimi fetö'nün sinsi hareketlerin içinde olduğunu buna karşın yapılacak) uygulamalarda ise şuanki uygulamaların çok uyağında olduğunun hatırlatmasıdır.

Ulusal ve Yerel Türk  Basını Darbeye karşı metine ortak imza atmışlar ve tarihe geçmişlerdi.

TRT Berlin /Jülide Ayık 
Hürriyet /Ahmet Külahçı
ha-ber.com /M. Sefa Doğanay
Mocca  /Rüştü Kam
AA Berlin /Cüneyt Karadağ
Merhaba/Mehmet Zağlı
Sabah/Mesut Hastürk
DHA/Mahmut Tosun
ha-ber.com /Orhan Önaldı 
Berlin Türk/Sevim Ercan
Sağlık Dergisi/Hakan Yazanel
Orient/Yılmaz Akyol
Bizim Berlin/Milli Gazete/Menderes Singen
Medya Berlin/Mustafa Ekşi