29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 99.Yılı Kutlamaları

Türkiye Cumhuriyeti ,Berlin Büyükelçiliği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları düzenledi. Kutlamalara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle gönderdiği mesaj okundu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 99.Yılı  Kutlamaları
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 99.Yılı  Kutlamaları
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 99.Yılı  Kutlamaları
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 99.Yılı  Kutlamaları
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 99.Yılı  Kutlamaları

Berlin-

Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 99.Yılı resepsiyonunu düzenledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle gönderdiği  yazılı mesaj okundu.Türkçe okunan mesaj Almanca tercümesi ile dev ekranda Alman misafirlere iletildi.

Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, yaptığı konuşmada, Almanya ile yürütülen diyaloğun müttefiklik ruhuyla, uluslararası hukuka uygun, eşit ve adil bir düzlemde yürütülmesinin elzem olduğunu belirterek, "Yalnızca Karadeniz değil, yakın coğrafyamızda yaşanan diğer bölgesel meseleler karşısında da Almanya ile olan diyaloğumuzun devamı önemlidir. Özellikle Ege ve Doğu Akdeniz meseleleri konusunda, bu diyaloğun müttefiklik ruhuyla, uluslararası hukuka uygun, eşit ve adil bir düzlemde yürütülmesi elzemdir." dedi.

A.Başar Şen, Türkiye’nin egemenlik haklarını hiçbir şekilde tartışmaya açmayacağını vurgulayarak,"Geçmişte Almanya’ya bu konularda bir nevi dürüst arabulucu olarak atfettiğimiz değer ve önemin aşınması kimsenin çıkarına değildir." ifadelerini konuşmasında bildirdi.

Türkiye’nin stratejik hedefinin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik olduğunu aktaran Şen, Almanya’nın Türkiye-AB ilişkilerinin güçlendirilmesine liderlik etmesini, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, vize serbestisi gibi konularda AB tarafından Türkiye’ye verilen sözlerin yerine getirilmesinde olumlu rol oynamasını beklediklerini dile getirdi.

Resepsiyonda , Cumhuriyetin ilanının 99.yılı Çağdaş Türk Ressamları Sergisi yanısıra Selçuklu İmparatorluğundan başlayan ve Cumhuriyete kadar giyilen kıyafetler mankenler tarafından izleyiciler müzik eşliğinde sunuldu. İkramın Türk yemekleri ile devam ettiği resepsiyonda Türk kahvesi ve Rize çayı eşliğinde sohbetlerle sona erdi.

metalink.Tv/Bedii Selvi

medya.berlin

İlgili Haber


Berlin Büyükelçiliğinde Muharrem Ayı ''Aşure Etkinliği''