Berlin'de Kalabalığa Dalan Araçta Türkiye Afişleri

Berlin'de bir aracın kalabalığın arasına dalması sonucu en az bir kişi hayatını kaybetti, üçü ağır en az 8 kişi yaralandı. Sürücünün 29 yaşında Alman vatandaşı bir Ermeni olduğu tespit edilirken, araçta Türkiye ile bağlantılı bazı afişlerin bulunduğu açıklandı

Berlin'de Kalabalığa Dalan Araçta Türkiye Afişleri

Berlin'de bir aracın kalabalığın arasına dalması sonucu en az bir kişi hayatını kaybetti ve üçü ağır en az 8 kişi yaralandı. Olayın yaşandığı yerin, 19 Aralık 2016 tarihinde bir TIR'ın Berlin noel pazarına bilinçli bir şekilde girerek, 12 kişinin ölümüne neden olan yere çok yakın olması dikkatleri çekti. Alman güvenlik birimleri, olayın kasıtlı yapılmış olabileceğini, ancak terör saldırısı olmadığını belirtiyor.

İLGİLİ HABERLER

Berlin’de Araba Kalabalığa Daldı

Berlin’i şoke eden olay bugün öğleden önce yaşandı. Polisin bilgilerine göre 29 yaşında Alman vatandaşı bir Ermeni olduğu tespit edilen bir kişi saat 10.26'da Renault Clio marka otomobiliyle Berlin’in tanınmış alışveriş caddesi Kurfürstendamm’ın devamındaki Tauenzien Caddesi ile birleştiği kavşakta önce kaldırıma çıktı ve araçla kaldırımda bulunan ve çoğu öğrenci olan bir gruba daldı.

Hessen eyaletinden gelerek, Berlin’i ziyaret ettiği öğrenilen öğrenci grubundan yaralananlar olurken, gruba eşlik eden 51 yaşında bir kadın öğretmen yaşamını yitirdi, bir diğer öğretmen ve en az 3 öğrenci ağır yaralandı. Zanlının burada yaşanan olaydan sonra arabasını geri vitese takarak, tekrar caddeye yöneldiği, kullanmaya devam ettiği ve yaklaşık 250 metre uzaklıkta bulunan bir parfümeri mağazasının vitrinine çarparak durduğu haber verildi. Burada arabadan inen şöförün orada bulunanlar ve yoldan geçenler tarafından tutulduğu ve olay yerine gelen polise teslim edildiği de bildirildi

Polis, olaya neden olan sürücünün yoldan geçenler tarafından yakalandığını ve sorgulamasının devam ettiğini açıklarken, bir sözcü önce "Olayın kasıtlı bir eylem mi, trafik kazası mı yoksa tıbbi bir acil durum mu olduğunu şu an kesinlikle söyleyemeyiz. Uzmanlar olay yerinde araştırma yapıyor, zanlının sorgulaması da sürüyor" bilgisini verdi.

Görgü tanıkları tarafından çekilen videolarda zanlının gözaltına alınması anında direnmediği dikkat çekerken, Alman basınında çıkan haberlerde, soruşturmada görevli kaynaklardan alınan bilgiye dayanılarak olayın kaza değil bilinçli bir saldırı olduğu şüphesinin ağırlık kazandığı belirtildi. Buna rağmen olayın siyasi nitelikli bir terör saldırısı olmadığını ifade eden görevli "kaza değil, bir çok sayıda kişiyi hedef alan bir saldırgan" ifadelerini kullandı.

"Arabada Türkiye ile bağlantılı bazı afişler tespit edildi"

Şahsın olayın sorumluluğunu üstlendiğine dair bir yazının araçta bulunduğu bilgisi Berlin İçişleri Bakanı tarafından yalanlandı. Bakan arabada Türkiye ile bağlantılı bazı afişlerin tespit edildiğini duyurdu. Bu arada Gor H. adlı şahsın poliste hırsızlıktan suç kaydı bulunduğu bilgisi de paylaşıldı. Bir diğer polis sözcüsü olayın terör saldırısı olduğu yönünde sosyal medyadan yayılan söylentileri haklı çıkaracak herhangi bir bulguya ulaşılmadığını söyleyerek, "Bu konuda yapılan spekülasyonlara kesinlikle katılmıyorum. Soruşturma henüz tamamlanmadı" dedi.

Cem Dalaman