Berlin’den Ankara’ya Kritik Ziyaret

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser iki günlük resmi ziyaret için yeni haftanın ilk günü Türkiye'ye gidiyor. Faeser’in Ankara’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile istişarelerde bulunacağı, göç konusu ve göç politikasında işbirliğinin ağırlıklı olarak ele alınacağı açıklandı

Berlin’den Ankara’ya Kritik Ziyaret
Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser iki günlük resmi ziyaret için Pazartesi günü Türkiye'ye gidecek. Federal İçişleri Bakanlığı sözcüsü, Faeser’in Ankara’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile istişarelerde bulunacağını, göç konusu ve göç politikasında işbirliğinin ağırlıklı olarak ele alınacağını açıkladı.

Her iki bakan şimdiye kadar sadece geçen ocak ayının sonunda, videokonferans üzerinden ve o zamanda göç konusunun ele alındığı ikili bir görüşme yapmıştı. Faeser’in Soylu ile görüşmesinde Türkiye’nin Bulgaristan ve Yunanistan sınırlarındaki kontrolleri daha sıkılaştırılmasını isteyeceğitahmin ediliyor.

Almanya'ya gelen sığınmacıların sayısı son zamanlarda yeniden artması Berlin'de endişe yaratırken, Ukrayna’dan gelenlerin yanısıra, Türkiye’den Balkan rotasını kullanarak Almanya'ya giriş yapan sığınmacıların sayısında da büyük artış tespit edildi. Bakan Faeser bundan kısa bir süre önce yaptığı bir açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşından kaçıp Almanya’da kayıt yaptıran Ukraynalı mülteci sayısının 1 milyon 2 bin 763 olduğunu söyleyerek, sığınmacı akınını "Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan beri yaşanan en büyük mülteci hareketi" olarak tanımladı. İçişleri Bakanı Faeser, Çekya veya Avusturya sınırı üzerinden Almanya’ya giriş yapan düzensiz sığınmacıların kullandığı ve Balkan rotası olarak tanımlanan güzergah üzerinde bulunan ülkeler tarafından yeterince kontrol yapılmamasını eleştirmişti.

Düzensiz göçmenlerin Avrupa'ya ulaşmak için kullandığı en yaygın rotanın Türkiye’den çıkışla Batı Balkanlar'dan başladığını belirten Alman yetkililer, Bulgaristan, Romanya, Macaristan gözergahının yanı sıra Bosna-Hersek, Hırvatistan veya Sırbistan'a da yasa dışı göç denemeleri olduğunu ifade ediyor.

İki ülkeyi doğrudan ilgilendiren diğer konuların yanı sıra, görüşmede terörle mücadelede Alman-Türk işbirliğinin de gündeme geleceği belirtildi. Bu çerçevede geçen Pazar günü İstanbul'da İstiklal caddesinde meydana gelen patlama, Irak ve Suriye’de bulunan PKK kamplarına yönelik hava harekatı ve diğer gelişmelerin konuşulacağı değerlendiriliyor. Altı kişinin yaşamını yitirdiği ve 80'den fazla kişinin yaralandığı saldırı sonrasında, İçişleri Bakanı Faeser paylaştığı Twitter mesajında, “Kent merkezinin kalbindeki korkunç saldırı İstanbul’u sarstı. Dayanışmalarımız ve düşüncelerimiz kurbanların ve iyileşmelerini dilediğimiz yaralıların yanındadır” şeklinde bir mesaj paylaşmıştı.

Terörist gruplara destek konusunda Ankara ile Berlin arasında sıklıkla gerginlik yaşanıyor. Almanya’da PKK, 1993 yılından bu yana terör örgütleri listesinde yer almasına rağmen paravan dernekler üzerinden faaliyetlerini sürdürmesi Türkiye’nin tepkisini çekiyor. Alman ve Türk istihbaratı raporlarında, PKK’nın Almanya'da ana faaliyet alanlarının örgüt için öncelikle lojistik ve finansal destek sağlamak, örgüte yeni eleman kazandırmak ile propaganda için çok sayıda gösteri ve büyük etkinlikler düzenlemek olduğu ifade ediliyor.

Ankara, Almanya’nın suçlu ve kaçak FETÖ mensupları için güvenli liman olmaya devam ettiğini de sıklıkla dile getiriyor. Türk makamları FETÖ’cülerin Alman Anayasayı Koruma Teşkilatları tarafından takip altında tutulmasını ve bunlara karşı önlemler alınmasını talep ediyor. İçişleri Bakanı Soylu’nun Faeser’le görüşmesinde bu konuları masaya getireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in Ankara programında Anıtkabir ziyareti de bulunuyor. Faeser'in mozoleye çelenk bırakacağı ve Mustafa Kemal Atatürk için saygı duruşunda bulunacağı da açıklandı.

Alınan bilgilere göre, Faeser Çarşamba günü Türkiye’den ayrılarak, FİFA Dünya Futbol Şampiyonası’nın düzenlendiği Katar’a geçerek, Alman Milli Futbol Takımı’nın Japonya ile olan maçını izleyecek. Faeser, aynı zamanda spordan da sorumlu bakan konumunda.

Cem Dalaman