Berlin'den Yeni Emeklilik Yasasına Tepkiler.

Yeni yasanın çıkması ve eski yasadan faydalanma süresinin 31 Temmuz 2019 mesai saatinde biteceğini duyan vatandaşlar konsolosluklara akın etti. Bunun sonucu işlemlerde zorluk çekildiği görülürken vatandaş yasayı çıkaranların bu mağduriyetin sebebi olduğunu hesapsız bir iş yapıldığı kanaatlarını medya.berlin'e bildirdiler.Ankara'daki yetkililerden 18 Temmuz -31 Temmuz arasında bir çok vatandaş Türkiye'de tatilde bulunduğunu bilmeleri gerekirdi görüşü ağır bastı. Öyleki Çalışma Ateşeliklerinin bir çoğu tatil sonrası ilk mesailerini 29 Temmuz 2019 yaptılar.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına, AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ve 75 milletvekilinin imzasıyla hafta içinde 'Gelir Vergisi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi (2/2019)' kabul edilerek hayata geçmişti .Çıkan kanunla Türkiye'de sigortası başlayan ve yurt dışından çalışma hayatını sürdürmüş bir vatandaş, Türkiye'den emekli olabilecek. Yasaya göre, yurt dışı borçlanma bedeline esas olan prim oranı yüzde 32'den yüzde 45'e çıkarıldı. Şu anki günlük borçlanma bedeli 27,29 TL iken, bu oran 38,37 TL oldu. Yasa sonrası , SGK borçlanması ortadan kalktı, herkes Bağ-Kur'dan borçlanacak. Budurum 18 Temmuz sonrası duyurularak 1 Ağustosa kadar iadeli tahütlü başvuru belgelerini Türkiye'ye SGK ulaşıltırılması halinde eski şartlardan yararlanma imkanı olabiliceği duyurulmuştu.

 

Lakin vatandaşların okul tatiline denk gelen bu uygulamadan rahatsız olduğu röportajlarda ortaya cıktı. Birçok vatandaş konu ile alakalı  şikayetlerini dile getirirken konsolosluklardaki yığılmaların sonucu iş yapılamaz hale gelindiğini bu durum Avrupalı Türkleri mağdur duruma düşürdüğü söylendi.

https://www.medyaberlin.com/yurt-disinda-calisanlarin-turkiyede-emekli-olmasi-zorlasti

 

Görüntü/Haber:Mustafa Ekşi