Beyaz Saray’da Ramazan Bayramı Kutlaması

Başkan Joe Biden ve eşi Jill Biden, Beyaz Saray’da Ramazan Bayramı vesilesiyle bir kutlama etkinliğine evsahipliği yaptı. Biden resepsiyondaki konuşmasında, Müslüman Amerikalılar’ın ülkeye her alanda sağladıkları güçlü katkıları övdü

Beyaz Saray’da Ramazan Bayramı Kutlaması

Başkan Joe Biden ve eşi Jill Biden, Beyaz Saray’da Ramazan Bayramı vesilesiyle bir kutlama etkinliğine evsahipliği yaptı. Biden resepsiyondaki konuşmasında, Müslüman Amerikalılar’ın ülkeye her alanda sağladıkları güçlü katkıları övdü.

Salonu dolduran ABD’deki Müslüman toplumunun temsilcilerine hitaben konuşan Biden, Beyaz Saray’daki bu geleneksel kutlamayı tekrar başlatacağının sözünü verdiğini hatırlattı ve geçen yıl pandemi nedeniyle çevrimiçi düzenlenen kutlamadan sonra bu yıl tekrar yüz yüze biraraya gelebilmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Biden, ABD’deki Müslümanlar’ın Corona virüsü aşısı geliştirme dahil gerek salgına ilk müdahale gerekse virüsle ilgili bilimsel çalışmalara önemli katkılarda bulunarak sadece ABD’deki değil dünya genelindeki halklara da yardım eli uzattığını söyledi.

Müslümanlar’ın özellikle kutsal Ramazan ayında dünya genelinde acılar çeken, zor durumda olan nüfus kesimleriyle empati kurarak dayanışma sergilediğini ifade eden Biden, ABD’deki Müslüman toplumunun kültürel, ekonomik, siyasi ve diğer her alanda bu ülkeye vazgeçilmez katkılar sağladığını ve “ABD’yi daha güçlü hale getirdiğini” kaydetti.

Biden, yönetiminin kapsayıcı olmasına özellikle önem verdiğinin altını çizerken, “Yönetimim Amerika gibi olacak” dedi ve yönetimin her katmanında Müslüman Amerikalılar’ın da hizmet verdiğini ve kilit görevler yerine getiriyor olduklarını anlattı.

Bununla birlikte, gerek ABD gerekse dünya genelinde Müslümanlar’ın şiddet, İslamofobi gibi zorluklarla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Biden, “Hiç kimse dini inançlarından dolayı hedef alınmamalı” mesajını verdi.

Biden, Amerika’yı daha eşitlikçi bir ülke haline getirmeyi, görevinin en önemli parçalarından biri olarak gördüğünün de altını çizerken, “Bu hedefi hiçbir zaman tam manasıyla başaramasak da bu hedeften hiçbir zaman geri adım atmadık; Kısa bir dönem haricinde, ama şimdi geri döndük” diye konuştu.

Biden'dan kutlama mesajı

Başkan Joe Biden, Ramazan Bayramı nedeniyle Twitter’dan tüm Müslüman alemine kutlama mesajı yayınladı. Biden, ‘‘Jill ve ben Ramazan Bayramı’nı kutlayan herkese en içten dileklerimizi sunuyoruz. Dünya genelinde Müslümanlar Ramazan ayını tamamlarken bu ay boyunca süregelen birlik, fedakarlık ve hizmet ruhunun yıl boyunca devam etmesi dileğiyle’’ ifadelerini kullandı.


Başkan Biden, bayram arifesinde ise Beyaz Saray’ın internet sitesinde yayınlanan uzun bir mesajla Müslümanlar’ın Ramazan Bayramı’nı kutladı. Biden ‘‘Bu yıl Ramazan Bayramı’nı kutlarken kalplerimizde dünyanın dört bir yanında evlerinden olan, ailelerinden ayrılan ve geleceklerinden emin olamayan ancak yine de parlak yarınların hayalini kuran mülteciler var. Ülke olarak her zaman daha iyi bir hayat arayışındakilerle birlikte inancımızı korumalı ve dünya genelinde baskı görenlere umut ışığı olarak hizmet etme kararlılığımızı sürdürmeliyiz. Amerika’daki Müslümanlar bayramı kutlarken, tüm inançlara saygı gösterme konusundaki temel kararlılığımıza olan bağlılığımızı yenileyelim’’ dedi.

Biden ayrıca, ‘‘Kutsal kitap Kur’an adaletin yanında olunması çağrısını kesin bir dille yapar ve bize birbirimizi tanıyabilmemiz için kavimler ve kabileler olarak yaratıldığımızı hatırlatır. Herkes için din özgürlüğü geleneği ülkemizi güçlendirir. Bu temel ilkeye bağlılığımızı korumak ve derinleştirmek için her inançtan ve kökenden Amerikalılar’la birlikte çalışmaya devam edeceğiz’’ diye ekledi.

Biden açıklamasında Beyaz Saray'da Ramazan Bayramı kutlaması geleneğinin bu yıl da devam edeceğini bildirdi ve ‘‘Ulusumuz genelinde daha fazla anlayış ve birlik inşa etme çabalarına öncülük eden, ilham veren Müslüman Amerikalılar’ı onurlandırma geleneğini sürdüreceğiz’’ diye konuştu.

Beyaz Saray’da bugün yapılacak bayram etkinliğinde Başkan Biden’a First Lady Jill Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in eşi Doug Emhouff eşlik edecek.

Biden açıklamasını, ‘‘Ramazan Bayramı’nı kutlayan herkes, Jill ve ben de sizlerin ve sevdiklerinizin bayramını kutluyoruz. Geçtiğimiz ay tanık olduğumuz birlik, şefkat ve hizmet ruhu yıl boyunca devam etsin. Bayramınız kutlu olsun’’ sözleriyle bitirdi.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken da bakanlık tarafından yayınlanan açıklamasında ABD ve dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar’ın Ramazan Bayramı’nı kutladı.

‘‘Dünya kültürlerinin, Müslüman toplulukların kendileri kadar çeşitli, özgün ve canlı bayram gelenekleri vardır’’ diyen Blinken da savaş nedeniyle yerlerinden olan mültecilere değindi.

Blinken, ‘‘Bu şefkat ve fedakarlık döneminde, savaş, şiddet veya zulüm nedeniyle yerinden olan, bu özel bayramı evlerinin veya topluluklarının güvenliği ve rahatlığında kutlayamayanları unutamayız’’ dedi.

Blinken, Dışişleri Bakanlığı’nda Ramazan Bayramı resepsiyonu düzenleneceğini bildirdi.

Blinken Twitter’dan yayınladığı bayram mesajında ise ‘‘Dünya genelinde ve burada, evimizde Ramazan Bayramı’nı kutlayan herkese iyi bayramlar dileklerimizi gönderiyoruz. Savaş, şiddet ve zulüm nedeniyle bayramı kutlayamayan Müslümanlar’a da iyi bayramlar diliyoruz. Adalet ve barış arayışında yanınızdayız’’ ifadelerini kullandı.