Beyaz Saray’dan Putin’in Kararına İlk Tepki

Beyaz Saray’dan Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgeleri tanıma kararına ilk tepki geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Başkan Joe Biden’ın bu bölgelere yeni yatırım ve ticareti yasaklayan bir kararname imzalayacağını bildirdi

Beyaz Saray’dan Putin’in Kararına İlk Tepki

Beyaz Saray’dan Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgeleri tanıma kararına ilk tepki geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Başkan Joe Biden’ın bu bölgelere yeni yatırım ve ticareti yasaklayan bir kararname imzalayacağını bildirdi.

“Rusya’dan böyle bir adımı bekliyorduk ve derhal karşılık vermeye hazırız” diyen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, Başkan Biden’ın imzalayacağı kararnamenin Ukrayna’nın bu bölgelerinde faaliyet gösteren her kişiye yaptırım uygulanması konusunda yetki vereceğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Rusya Ukrayna’nın Ayrılıkçı Bölgelerini Tanıdı 

Psaki, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’ndan ayrıntılı açıklama geleceğini kaydetti. Beyaz Saray Sözcüsü, Rusya’nın uluslararası yükümlülüklerini açıkça ihlal etmesi ile ilgili takviye önlemlerin yakın zamanda açıklanacağını duyurdu.

Sözcü Jen Psaki, bu önlemlerin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde ABD’nin müttefikleri ve ortaklarıyla eşgüdüm içinde hazırladığı ve hızla devreye alacağı sert ve ciddi ekonomik yaptırımlardan ayrı olduğuna dikkat çekti.

Jen Psaki, bundan sonra atılacak adımlar ve Rusya’nın Ukrayna sınırında gerilimi tırmandırmaya devam etmesine ilişkin müttefikler ve ortaklarla yakın istişare içinde olmayı sürdürdüklerinin altını çizdi.

NATO Genel Sekreteri kınadı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgeleri tanıma kararını kınayan bir açıklama yaptı.

Stoltenberg, bu kararın Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü baltaladığını; kararın Rusya’nın taraf olduğu Minsk anlaşmalarının ihlali olduğunu, çatışmanın çözümüne yönelik çabalara zarar verdiğini kaydetti.
NATO Genel Sekreteri, Rusya’nın ayrılıkçılara maddi ve askeri destek vererek Ukrayna’nın doğusundaki çatışmayı körüklemeye devam ettiğini ve Ukrayna’yı bir kez daha işgal etmek için bir zemin hazırlamaya çalıştığını belirtti.

Biden Zelenski’yle görüştü

Sabah saatlerinde ulusal güvenlik ekibiyle Beyaz Saray’da biraraya gelen ABD Başkanı Joe Biden da Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile 35 dakika süren bir telefon görüşmesi yaptı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Twitter’dan yaptığı paylaşımda Biden’la görüşmesinde son gelişmeleri ele aldığını ve ulusal güvenlik ekibiyle toplantıya başladığını yazdı.

Beyaz Saray’dan henüz görüşmenin içeriğine ilişkin ayrıntılı bilgi paylaşılmadı.