Biden: ”Çin İşgali Durumunda ABD Güçleri Tayvan'ı Savunacaktır”

ABD Başkanı Biden, Çin’in işgali durumunda ülkesinin askeri güçlerinin Tayvan’ı savunacağını söyledi. CBS kanalında yayınlanan “60 Dakika” programında soruları yanıtlayan Biden, “ABD güçleri adayı savunacak mı?” sorusuna, "Evet, eğer benzeri görülmemiş bir saldırı olursa” yanıtını verdi

Biden: ”Çin İşgali Durumunda ABD Güçleri Tayvan'ı Savunacaktır”

ABD Başkanı Joe Biden, Çin’in işgali durumunda ülkesinin askeri güçlerinin Tayvan’ı savunacağını söyledi.

CBS kanalında yayınlanan ve geçen hafta kaydedilen “60 Dakika” programında soruları yanıtlayan Biden, “ABD güçleri adayı savunacak mı?” sorusuna, "Evet, eğer benzeri görülmemiş bir saldırı olursa” yanıtını verdi.

Biden, sunucunun, "Ukrayna'dan farklı olarak ABD güçleri, Amerikan ordusunun erkek ve kadın üyeleri, Çin'in işgal etmesi halinde Tayvan'ı savunacak mı?" sorusuna da "Evet" yanıtını vererek açıklamasını yineledi.

Sunucunun, "Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Tayvan konusundaki tavrınızla ilgili neyi bilmeli?" sorusuna yanıt olarak ise Biden, "Uzun zaman önce altına imza attığımız şeyin arkasında duruyoruz. Tek Çin politikasına bağlıyız ve Tayvan'ı bağımsızlığa yönlendirmiyor, onları teşvik etmiyoruz. Bağımsızlık Tayvanlıların kendi kararıdır" dedi.

"Başkan bunu daha önce de söyledi"

Reuters haber ajansı Biden’ın sözlerinin Amerikan yönetiminin bugüne kadar Tayvan’a askeri destek verileceği konusundaki en net ifadesi olduğuna dikkat çekti.

Ancak konuyla ilgili yorum yapması istenen bir Beyaz Saray sözcüsü, ABD'nin Tayvan'a yönelik politikasının değişmediğini söyledi.

Sözcü, "Başkan bunu daha önce de söyledi, bu yılın başlarında Tokyo'da da söyledi. O zaman da Tayvan politikamızın değişmediğini açıkça ifade etmişti. Bu geçerliliğini koruyor" ifadelerini kullandı.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı ise Biden'a "ABD hükümetinin Tayvan'a yönelik güçlü güvenlik taahhüdünü" yeniden teyit ettiği için teşekkür etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tayvan'ın kendini savunma kabiliyetlerini güçlendirmeye ve Tayvan ile ABD arasındaki yakın güvenlik ortaklığını derinleştirmeye devam edeceği belirtildi.

Biden'a Mayıs ayında Tayvan'ı savunmak için askeri müdahalede bulunmaya istekli olup olmadığı sorulmuş ve Biden "Evet, bu bizim verdiğimiz bir taahhüt" yanıtını vermişti.

ABD Donanması'na ait Antietam kruvaziyer tipi savaş gemisi
İLGİLİ HABERLER

ABD Savaş Gemileri Tayvan Boğazı’ndan Geçti

"ABD ordusunun kapasitesinden emin olunmalı"

“German Marshall Fund” düşünce kuruluşu Asya uzmanı Bonnie Glaser, Biden'ın bu tür vaatlerde bulunması halinde bunları destekleyebileceğinden emin olması gerektiğini söyledi.

Glaser, "Eğer Başkan Biden Tayvan'ı savunmayı planlıyorsa, ABD ordusunun bunu yapabilecek kapasiteye sahip olduğundan emin olmalıdır. Gerçek kabiliyetlerle desteklenmeyen retorik desteğin caydırıcılığı güçlendirmesi pek olası değildir” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de 2-3 Ağustos tarihlerinde ülkesinin desteğini göstermek için Tayvan'ı ziyaret etmiş ve ziyaret Çin’in tepkisini çekmişti.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada'yı 25 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Ziyaretin hemen ardından Çin Tayvan çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı.