BİLD’DEN YİNE DEZENFORMASYON KAMPANYASI

BÖRÜ DİZİSİ ALMANYA’DA YAYGARAYA SEBEP OLDU

BİLD’DEN YİNE DEZENFORMASYON KAMPANYASI

(Berlin.) Almanya’da “Springer” Medya Grubuna ait “Bild” gazetesi “Börü” dizisi  hakkında kasıtlı bir yalan habere imza attı. (https://m.bild.de/politik/ausland/politik-ausland/boerue-die-woelfe-entsetzen-ueber-diese-netflix-serie-59984414.bildMobile.html).

Haber Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesinde “Tam Erdoğan‘ın zevkine göre - Bu Netflix dizisi ürkütüyor” başlığı ile verildi. Gazetede stajyerlik yapan ve yalan habere imza atan Avzin Arbilly’nin Kuzey Irak asıllı bir yazar olduğu bildirildi.

Börü kod adlı Polis Özel Harekat timi üniformalarının sağ omuzundaki kurt amblemi Almanya’da bazı çevrelerde büyük rahatsızlığa neden oldu. Bild’in haberinde kurt sembolünün Türkiye’de milliyetçiler ve sözde ırkçılar tarafından kullanıldığı bilgisine yer verildi. Ayrıca Avzin Arbilliy özel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, dizinin ırkçı, aşırı sağcı ve kürt düşmanı olduğu iddiasında bulundu.

Netflix dizisinin çok sayıda insanı öfkelendirdiğini yazan haberde, „Börü dizisinde tamamen Türk ırkçılığı gösteriliyor – tam da Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın zevkine göre”, denildi.

Haberde yer alan başka bir dezenformasyon da dizide Güneydoğudaki masum sivil halkın Türk özel harekatı tarafından öldürüldüğü yalanı. Börü kelimesinin kurt anlamına geldiğini yazan Bild’in haberinde, „Bozkurtlar bugüne kadar Kürtlere, Hristiyanlara ve Ermenilere yapılan saldırılardan sorumlu tutuluyor. Ayrıca bu radikal grup İsrail’i ve Amerika’yı kendisine düşman olarak görüyor” ve „Börüler milliyetçi, radikal ve vatanseverlikten gözleri dönmüş kişilerdir. Çok çabuk anlaşılıyor: Türk olmayan her şey Börülerin gözlerine batıyor” denildi. Bild gazetesinde çıkan karalayıcı ve mesnetsiz haberde bununla da yetinilmedi. Haberde, Türkler savaş hayranı olarak tanıtılmakla kalmadı, onlar için ölen çocukların bile bir öneminin olmadığı mesajı da verildi.

NETFLİX’E ŞİKAYET MEKTUBU

Sözde gazeteci Avzin Arbilly konu hakkında Netflix’e şikayette bulunulduğunu ancak Netflix’den henüz bir cevap gelmemesinden yakındı.

Sözde ‘Amanya Kürt Cemaati‘ Başkanı Ali Ertan Toprak ise dünyanın önde gelen WEB film ve dizi şirketi Netflix’e yönelik açık mektup yayınlayarak yapımın yayından kaldırılması çağrısında bulundu. Diziyi özellikle ABD ve İsrail karşıtı olmakla suçlayan Toprak, Netflix şirketine baskı neticesinde filmin en azından Almanya’da medya kütüphanesi (mediathek) yayınından kaldırılması talebinde bulundu 

HOLLYWOOD’UN İSLAM KARŞITI FİLMLERİNE NEDEN SESLERİ ÇIKMIYOR?

Sürekli sözde ezilen halkların savunuculuğunu yapan ve sözde emperyalist karşıtı olduklarını söyleyenler neden hiçbir zaman Hollywood filmlerinde Müslümanların terörist olarak gösterildiğinden şikayetçi olmuyor acaba? Müslümanların ve son zamanlarda da Türklerin terörist olarak canlandırıldığı filmlerin normal hale geldiği ve getirildiği bir ortamda “Börü” filmindeki “Bozkurt” armasının sözde ırkçı ve faşist bir siyasi partinin sembolü olduğu iddia edilmesi ne kadar doğruyu yansıtıyor? Hatırlarsanız „Kurtlar Vadisi Irak” filminin Almanya’da gösterime sokulduğu 2006 yılında da aynı şekilde bir dezenformasyon ve propaganda furyası kopmuştu. Sürekli başkalarını ötekileştiren ve düşmanlaştıran çevrelerin bir defa da kendileri eleştirildiğinde arkalarına saklandıkları fikir, vicdan, basın, sanat özgürlüğüne saygı duymamaları ne kadar samimi olabilir? Başkalarını düşmanlaştırmaya ve şeytanlaştırmaya alışmış bir İslamofobya ve Turkofobya endüstrisi kendi eleştirildiğinde anınacak bir şekilde ne kadar da alıngan, dargın ve kırgın olabiliyor. Son dönemlerde Bild gibi ana akım medyayı temsil eden gazetelerin bu dezenformasyon teknikleri ve yalan haberleri, terör örgütü yandaşları tarafından da sürekli Alman kamuoyuna yanlış bilgi olarak aktarılıyor. Basın özgürlüğü yalan özgürlüğü haline gelmemeli. Şayet durum bu düzeye gelirse basına olan güven yara alır. Bu da genel manada bir güvensizliğe ve bölünmeye yol açabilir.

BOZKURT SEMBOLÜ NEYİ TEMSİL EDİYOR?

Görüşüne başvurduğumuz bir edebiyatçı-yazar, “Bozkurt sembolünün çok eski ve bütün Türk dünyasında, Moldova’nın Gagavuz Türklerinden tutun bütün Orta Asya Türk dünyasına varan bir sembol ve totem“ olduğunun bilindiğini vurguluyor ve „başka topluluklar ve milletlerde de benzer sembollerinin sık sık” kullanıldığına dikkat çekiyor. Castrop-Rauxel’de bulunan edebiyatçı-yazar “Kurt yerine ayı, kartal, aslan, güvercin gibi sembolleri kullananların sayısı oldukça fazla” diye ekliyor.

Yasin Baş